Jesteś tutaj

Zapraszamy na spotkanie z Jerzym Szyłakiem

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
28.10.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Zapraszamy na spotkanie z Jerzym Szyłakiem

Okazją do spotkania będzie prezentacja książki "Coś więcej, czegoś mniej. Poszukiwanie formuły powieści graficznej w komiksie 1832-2015".

Jerzy Szyłak

Pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego, filmoznawca, teoretyk liteartury, scenarzysta komiksowy.
Autor książek "Komiks: świat przerysowany", "Zgwałcone oczy", "Kino i coś więcej", "Gra ciałem. O obrazach kobiet w kulturze współczesnej" i kilku innych. W postaci albumów ukazały się następujące komiksy z jego scenariuszami: "Alicja" (według Lewisa Carrolla; rys. Sławomir Jezierski), "Obywatel w palącej potrzebie" i "Obywatele w miłosnych uściskach" (rys. Jacek Michalski), "Szminka" (rys. Joanna Karpowicz), "Benek Dampc i trup sąsiada" (rys. Robert Służały). Ma w komiksowym dorobku także scenariusze do krótkich komiksów publikowanych w najrozmaitszych pismach oraz kilka samodzielnie narysowanych historyjek...

 

O książce:

Odkąd Will Eisner użył terminu „powieść graficzna”, jawi się on niemalże jako komiksowy święty Graal – stanowiąc cel poszukiwań zarówno twórców, jak i badaczy opowieści obrazkowych. Nie każdy komiks jednak jest lub miał być powieścią graficzną. Chodzi tu i o artystyczną świadomość, i o cechy formalne. A bardzo często czegoś utworom brakuje bądź cechuje je jakiś nadmiar, w obu przypadkach uniemożliwiając, mimo pozorów łatwości, przyporządkowanie do najważniejszej (a przynajmniej za taką uchodzącej) kategorii. Co nie oznacza, że komiksy, których powieściami graficznymi nie da się nazwać, tracą swoją wartość. I o tym jest ta książka.

[Instytut Kultury Popularnej, 2016]

Data wydarzenia: 
28.10.2016
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: