Jesteś tutaj

Zbliżenia na Manhattanie

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
12.09.2015

Zbliżenia na Manhattanie

Serdecznie zapraszamy na spotkania odbywające się w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej.

W Bibliotece Manhattan odbędą się następujące spotkania:

piątek, 11 września

 • 16.30 -18.00 Szalom Asz. Humanista czy renegat? - wykład
  Grażyna Baranowska przybliży sylwetkę Szaloma Asza, prozaika, dramaturga i eseisty piszącego w języku jidysz, którego droga na szczyt literatury światowej została zakończona międzynarodowym bojkotem i wykluczeniem ze świadomości czytelniczej oraz krytycznoliterackiej na ponad 50 lat. Zostanie przedstawiona polska recepcja jego dzieł w XX i XXI w. (adaptacje teatralne, polskojęzyczne edycje utworów prozatorskich, pierwsza monografia twórczości Asza, wprowadzenie dramatów). Dzięki Ogólnopolskiemu Konkursowi Literackiemu i Festiwalowi im. Szaloma Asza, następuje „powrót” Asza do rodzinnego Szetla.
   
 • 18.30-20.30 Paweł Smoleński Oczy zasypane piaskiem - promocja książki
  Przejmujący obraz cierpień Palestyńczyków żyjących na terytoriach zdominowanych przez Izrael, skłóconych i pogrążonych w beznadziei. Najwyższą cenę płacą ci spośród nich, którzy szukają dróg pokojowego współżycia z Izraelczykami. Ten wizerunek nakreślił polski pisarz, znany z pogardy dla antysemityzmu i z sympatii dla Izraela. - Adam Michnik

sobota, 12 września

 • 14.00-15.00 Imperium rzeczywiste Waltera Benjamina: Berlin, Paryż, Marsylia, Ryga - wykład
  Katarzyna Jerzak, znawczyni literatury angielskiej, przedstawi sylwetkę żydowsko-niemieckiego myśliciela Waltera Benjamina (1892-1940), jednego z najważniejszych teoretyków nowoczesności jako życia w mieście. Ulice, pasaże, wystawy sklepowe i szyldy to świat miasta, w którym porusza się flaneur, postać, którą Benjamin definiuje sięgając do prozy i poezji Charlesa Baudelaire'a.
   
 • 15.15-17.15 Ucieczka - czyli o życiu i twórczości Zuzanny Ginczanki - wykład
  Zuzanna Ginczanka jest główną bohaterką festiwalu. Ta polska poetka pochodzenia żydowskiego, urodzona w 1917 roku w Kijowie, była uważana za jedną z najzdolniejszych poetek XX-lecia międzywojennego. W swoich utworach odwoływała się do poetyki Skamandra i Leśmiana, a w ostatnich przedwojennych tekstach była bliska katastrofizmowi Czechowicza czy żagarystów. Jej talent nie zdążył się w pełni rozwinąć - została rozstrzelana w Krakowie pod koniec drugiej wojny światowej.
  Sylwetkę Ginczanki przybliży nam Izolda Kiec - profesor zwyczajna, literaturoznawczyni i teatrolożka, auroka kilku autorskich książek oraz wielu artykułów poświęconych polskiej poezji współczesnej (m.in. Ginczance i Poświatowskiej), teatrowi XX wieku oraz rozmaitym formom kultury popularnej (m.in. kabaretowi i piosence).

Więcej informacji na stronie organizatora www.zblizeniafestiwal.org

Data wydarzenia: 
12.09.2015
Udostępnij: