Jesteś tutaj

Zbrodnia w Piaśnicy

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
23.11.2015
,
Godzina rozpoczęcia: 
17.30

Zbrodnia w Piaśnicy

Piaśnica stanowi największe, po KL Stutthof, miejsce kaźni ludności polskiej na Pomorzu w okresie II wojny światowej. Nazywana jest czasem „pomorskim Katyniem” lub „Kaszubską Golgotą”. O dramacie Pomorzan, o historii, której nie sposób zrozumieć ani zapomnieć...

Intelligenzaktion_prusy_zachodnie.png

Intelligenzaktion (akcja inteligencja) – niemiecki akt ludobójstwa skierowany przeciwko polskiej elicie, głównie inteligencji na terenie ziem polskich włączonych do III Rzeszy, w trakcie której zaplanowano i metodycznie zrealizowano rozstrzelanie około 50 tys. nauczycieli, księży, przedstawicieli ziemiaństwa, wolnych zawodów, działaczy społecznych i politycznych oraz emerytowanych wojskowych. Kolejnych 50 tys. deportowano do obozów koncentracyjnych, gdzie przeżył tylko znikomy procent. Egzekucje wykonywano od września 1939 do kwietnia 1940 roku w różnych regionach Polski. (cyt. za:WIkipedia)

Piaśnica była częścią tego planu. O dramacie mieszkańców Pomorza, o mordercach i ich ofiarach, o tym co pozostało - opowie Agnieszka Gumińska – pracownik pionu edukacyjnego gdańskiego Oddziału IPN.

Data wydarzenia: 
23.11.2015
Godzina rozpoczęcia: 
17.30
Udostępnij: