Jesteś tutaj

Zemsta emancypacji

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
25.08.2017
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Zemsta emancypacji

Zapraszamy na spotkanie z Katarzyną Czarnotą i Tomaszem Nowickim z okazji promocji książki "Zemsta emancypacji. Nacjonalizm, uchodźcy, muzułmanie.".

25 sierpnia (piątek) o godz. 18.00 gośćmi Biblioteki pod Żółwiem będą Katarzyna Czarnota i Tomasz Nowicki. Przyczynkiem do spotkania jest ukazanie się książki "Zemsta emancypacji. Nacjonalizm, uchodźcy, muzułmanie. Zagrożenia i wyzwania kryzysu uchodźczego". Spotkanie poprowadzi Przemysław Wielgosz.

„Pomysł napisania tej książki zrodził się z bezsilności, przerażenia, wściekłości i niezgody na zjawiska, które europejskie media określają mianem kryzysu uchodźczego. Od sierpnia 2015 roku zaczęliśmy się uważnie przyglądać wydarzeniom opisywanym w dyskursie publicznym przy użyciu tego terminu. Momentem decydującym o powstaniu książki i systematycznym gromadzeniu materiałów empirycznych był pierwszy z serii dramatów rozgrywających się w Europie, kiedy na poboczu austriackiej autostrady w samochodzie chłodni znaleziono zwłoki 71 uchodźców z Syrii i Iraku, w tym kilkorga małych dzieci”. (Ze Wstępu)

„Treści zaprezentowane w książce wskazują na zmiany, jakie dokonują się w sposobie postrzegania uchodźców, którzy coraz częściej utożsamiani są z zagrożeniem, zacofaniem, przemocą, molestowaniem, terroryzmem. Istotnym problemem, na który zwracają uwagę Autorzy tekstów, jest zjawisko ujednolicenia kategorii »muzułmanin«, co powoduje marginalizację istotnych różnic religijnych i kulturowych. W tym kontekście Autorzy zastanawiają się nad zasadami i wartościami kultury europejskiej, zderzeniem marzeń migrujących z rzeczywistością. W wielu tekstach formułowane są bezpośrednio lub pośrednio pytania o to, jak »napiszemy« dalszą historię Europy. Mając na uwadze postępującą zmianę postaw, możemy przewidywać bardzo różne scenariusze. Można je zauważyć w prezentowanych badaniach, analizach i interpretacjach. Zapoznając się z nimi, myślę, że Czytelnik wielokrotnie zastanowi się nad tym, czy potrafimy obronić człowieczeństwo”. (prof. Jerzy Nikitorowicz)

Data wydarzenia: 
25.08.2017
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: