Jesteś tutaj

Zwiedź z nami „Zapomniane miejsca”

/
Data wydarzenia: 
13.08.2021

Zwiedź z nami „Zapomniane miejsca”

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Michałem Piotrowskim i Marcinem Tymińskim, autorami przewodnika „Zapomniane miejsca. Pomorskie”.

Po lewej stronie fotografia. Dwóch mężczyzn pozuje do zdjęcia. Kucają obok siebie, patrzą w obiektyw. Za nimi widać gęsty las. To Michał Piotrowski i Marcin Tymiński.

Marcin Tymiński i Michał Piotrowski - dziennikarze, przyjaciele od studenckich lat. W czasie pandemii zjeździli województwo pomorskie w poszukiwaniu miejsc, o których zapomniał czas. Tak powstał Przewodnik opowiadający o około 250 miejscach, których się nie zwiedza i nie opisuje, o rujnowanych pałacach, zamkach i dworach, budynkach fabrycznych, opuszczonych kościołach, cmentarzach, fortyfikacjach, pomnikach zabytkach techniki.

Kogóż z nas od dziecka nie przyciągały wizją przygody tajemnicze ścieżki, opuszczone budowle, piwnice, zaułki i zakamarki – najpierw te w pobliżu domowego podwórka, a później te coraz dalsze? Kto z nas z wypiekami na twarzy nie śledził przygód Pana Samochodzika spisanych przez Zbigniewa Nienackiego? Kto nie kibicował bohaterom filmu „Goonies” albo kolejnym przygodom Indiany Jonesa? Niektórym te dziecięce fascynacje z czasem uleciały z głowy, inni – tak jak my – nadal są gotowi odpowiedzieć na zew przygody.


„Zapomniane miejsca” to nie tylko zachęta do wyprawy i samodzielnego odkrywania opisanych miejsc. To nie tylko przypomnienie historii związanej z dawnym pałacem, dworem, mostem czy obiektem militarnym. Podróże podczas prac nad książką były również przygodą i próbą powrotu do beztroskich czasów dzieciństwa, w których każda zrujnowana budowla kryła własną tajemnicę, mroczny sekret. Prawdziwy albo taki, który podsuwała nam bogata wyobraźnia.
W przypadku wielu pałaców i dworów, ich dzieje są przygnębiająco powtarzalne. Niegdyś siedziby znanych rodów, nasiąkające historią ludzi, którzy rodzili się w nich, żyli i umierali. Później – obiekty państwowych gospodarstw rolnych, gminne mieszkania komunalne, szkoły lub internaty. Czasem nawet zakłady karne. Wreszcie – po 1989 roku – albo nie znalazły nowych właścicieli, albo trafiły w ręce ludzi, którzy doprowadzili je do stanu upadku. Jeszcze smutniejszy los spotykał opuszczone kościoły i cmentarze.
Myśląc idealistycznie, każdy z obiektów powinien być uratowany i przywrócony do dawnej świetności. Materialne ślady przeszłości nie powinny znikać. Ale nie zawsze się to udaje. Ten przewodnik jest więc w jakimś sensie próbą konserwacji pamięci o miejscach, które powoli acz nieubłaganie, próbuje pochłonąć czas. 

(źródło: www.wydawnictwocm.pl)

Data wydarzenia: 
13.08.2021
Udostępnij: