Jesteś tutaj

Kultowe „Alternatywy 4” - spotkanie z Januszem Płońskim

/
Data wydarzenia: 
24.06.2021
,
Godzina rozpoczęcia: 
18:00

Kultowe „Alternatywy 4” - spotkanie z Januszem Płońskim

Zapraszamy na spotkanie z Januszem Płońskim, współautorem scenariusza serialu Alternatywy 4, który wyjaśni aluzje i metafory ukryte w serialu.
Po lewej stronie znajduje się zdjęcie stojącej książki.  Na okładce Są napisy: Janusz Płoński.  „Alternatywy 4, przewodnik po serialu i rzeczywistości”. Napis „Alternatywy 4” znajduje się na granatowej tabliczce. Po Prawej stronie grafiki napisy: Książka o kultowym serialu „Alternatywy 4”. Spotkanie autorskie z Januszem Płońskim. 24 czerwca 2021 godz. 18:00
„Alternatywy 4” to kultowy serial, opowiadający o absurdach codzienności w Polskiej Republice Ludowej. Autor przewodnika po serialu - Janusz Płoński - będzie wyjaśniał aluzje i metafory podczas spotkania autorskiego, które organizuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku.
Odbędzie się ono równolegle w formie tradycyjnej i on-line 24.06.2021 r. godz. 18:00 w Bibliotece pod Żółwiem przy ul. św. Ducha 111/113 w Gdańsku oraz na kanałach mediów społecznościowych WiMBP Gdańsk.
 

 

- Cenzura w czasach powstawania serialu „Alternatywy 4” zmuszała nas, autorów do częstego kamuflowania zabronionych przekazów, do używania aluzji, metafor, przenośni i innych środków maskujących. Nie wszystko jest jednak dziś w serialu oczywiste i zrozumiałe, szczególnie dla młodych ludzi - mówi Janusz Płoński, współautor - ze Stanisławem Bareją i Maciejem Rybińskim - scenariusza do serialu oraz autor książki „Alternatywy 4 - przewodnik po serialu i rzeczywistości”.
 
Podczas spotkania Janusz Płoński będzie omawiał intrygujące, „tajemnicze” i wieloznaczne scenki z „Alternatywy 4”, jako sposoby na omijanie cenzury. Uczestnicy będą mogli również podyskutować o peerelowskich realiach pokazanych w serialu.
 
W związku z ograniczoną do 15 osób liczbą uczestników na spotkanie obowiązują zapisy na adres promocja@wbpg.org.pl. Liczy się kolejność zgłoszeń.
Spotkanie będzie również transmitowane „na żywo” za pośrednictwem bibliotecznego profilu na Facebook-u @BibliotekaPublicznaGdańsk.
 
Rozmowę z Januszem Płońskim poprowadzi dziennikarka Ryszarda Wojciechowska.
Data wydarzenia: 
24.06.2021
Godzina rozpoczęcia: 
18:00
Udostępnij: