Szóstą z ośmiu książek nominowanych do Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2018 jest dzieło – Małgorzaty Omilanowskiej „Budowanie nad Bałtykiem: studia z architektury i sztuki Gdańska, Pomorza i Żmudzi”.
„Tom studiów autorstwa wybitnej historyk sztuki, poświęconych rozmaitym aspektom architektury wznoszonej w XIX i XX wieku na Pomorzu i Żmudzi, a zwłaszcza w Gdańsku. Małgorzata Omilanowska pisze między innymi o fenomenie późnej defortyfikacji Gdańska w kontekście zmian zachodzących w urbanistyce miast europejskich w XIX wieku, o problemie interpretacji neorenesansu niemieckiego wobec poszukiwań gdańskiej identyfikacji regionalnej i narodowej w dobie przynależności do cesarstwa niemieckiego, o sprawie wyboru stylu dla gmachu głównego Politechniki Gdańskiej, o translokacji gotyckiego domu z ulicy Chlebnickiej, o dziejach łaźni publicznych w Gdańsku i krematorium we Wrzeszczu, o początkach tworzenia kąpielisk morskich nad Bałtykiem i architekturze uzdrowisk nadmorskich, a także o działalności na Pomorzu niemieckich architektów – Waltera Gropiusa i Gottfrieda Boehma.”
Książka została wydana przez wydawnictwo Słowo/Obraz Terytoria Fundacja Terytoria Książki 2018 w 2018 roku (terytoria.com.pl)
Małgorzata Omilanowska – historyk sztuki, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, profesor zwyczajny. Pracuje na Uniwersytecie Gdańskim i w Instytucie Sztuki PAN. Specjalizuje się w problemach architektury XIX i XX wieku. W latach 2014–2015 minister kultury i dziedzictwa narodowego. Autorka wielu książek, m.in. Kreacja – konstrukcja – rekonstrukcja. Studia z historii architektury XIX–XXI wieku (2016), Budowanie na obcej ziemi (2016), Nadbałtyckie Zakopane. Połąga w czasach Tyszkiewiczów (2011), Architekt Stefan Szyller (2008), Świątynie handlu. Warszawska architektura komercyjna doby wielkomiejskiej (2004).
Książka „Budowanie nad Bałtykiem: studia z architektury i sztuki Gdańska, Pomorza i Żmudzi” Małgorzaty Omilanowskiej jest nominowana w kategorii Pomorska Książka Roku 2018.