Filia Gdańska

Filia Gdańska
Filia Gdańska
Filia Gdańska
Numer telefonu
58 301-03-62
Kierownik filii
Zbigniew Walczak
Adres email
Pokaż adres
Adres
ul. Mariacka 42 80-833 Gdańsk Śródmieście
Godziny otwarcia
Poniedziałek
10.00-18.00
Wtorek
10.00-18.00
Środa
9.00-15.00
Czwartek
10.00-18.00
Piątek
10.00-18.00
Sobota
nieczynne
Niedziela
nieczynne
Kilka słów o filii

Jesteśmy bankiem wiedzy i informacji o Gdańsku i Pomorzu.

 

Gromadzimy publikacje o Gdańsku i Pomorzu oraz dorobek literacki znanych i mniej znanych pisarzy naszego regionu. 

 

Udostępniamy następujące zbiory:

 

  • literatura piękna i popularnonaukowa (obszar Pomorza Nadwiślańskiego) oraz czasopisma: „30 Dni” i „Pomerania” – wypożyczamy na zewnątrz;
  • księgozbiór podręczny dot. Gdańska – prezencyjnie na miejscu (m.in. komplet „Był sobie Gdańsk”, „Fot. Kosycarz”);
  • Katalogi o wydawnictwa trójmiejskich muzeów i galerii sztuki;
  • bazy danych – WiMBP w Gdańsku oraz innych bibliotek województwa pomorskiego.

Prezentujemy on-line Bibliografię Pomorza Gdańskiego i Środkowego zarówno bieżącą jak i archiwalną. Oferujemy bezpłatny dostęp do internetu w celu poszukiwania informacji.

 

Od kwietnia 2024 roku w Filii Gdańskiej gromadzimy i wypożyczamy książki po białorusku, klasykę literatury białoruskiej i światowej oraz tłumaczenie polskich bestsellerów.

 

У Filii Gdańskiej Ваяводзскай і Гарадзской бібліятэкі мы збіраем і пазычаем кнігі на беларускай мове, класіку беларускай і сусветнай літаратуры, пераклады польскіх бестселераў.

 

Filia Gdańska, oprócz roli biblioteki jest miejscem licznych wydarzeń kulturalnych.

 

Od początku istnienia Filii, czyli od maja 2008 do końca 2022 roku zorganizowaliśmy 1162 imprezy dla 35 161 uczestników!

 

Kładziemy nacisk na to, by nasze spotkania, promocje książek czy wystawy znajdowały różnych odbiorców i dotyczyły odmiennych tematów. Raz jest to spotkanie z pisarzem, innym razem z historykiem, blogerem lub wydawcą. Spotkania organizowane w Filii mają jednak zawsze pewną cechę wspólną – są w jakiś sposób związane z naszym Regionem.

 

Naszą misją jest nie tylko popularyzowanie czytelnictwa, ale również promowanie Gdańska, jego kultury i historii. Współdziałamy z takimi instytucjami jak: Europejskie Centrum SolidarnościGdańskie Towarzystwo Przyjaciół SztukiNadbałtyckie Centrum KulturyMuzeum Gdańska. Nawiązaliśmy współpracę z Muzeum Narodowym w Gdańsku, w Filii będą się odbywały premiery książek wydanych przez tę instytucję, tak jak już odbywają się prezentacje publikacji Muzeum Zamkowego w Malborku. Z Instytutem Kultury Miejskiej organizujemy promocje książek, warsztaty oraz gry miejskie. Od początku ogólnopolskiej akcji  Narodowe Czytanie (czyli od 2012 roku), wszystkie spotkania z tego cyklu, organizowane przez WiMBP,  odbywały się właśnie w naszej Filii.

 

W Filii Gdańskiej wypożyczane są czasopisma: „30 Dni”, „Pomerania” oraz dystrybuowane bezpłatne: „Nasz Gdańsk” oraz „Gazeta Gdańska”.

 

Do czytania na miejscu jest gazeta codzienna: „Dziennik Bałtycki”.

Wifi
Drukarka
Skanner

Mama i książka rozjaśniają świat dziecka

Cóż to była za noc w Filii Gdańskiej! Noc Muzeów liryczna i klimatyczna, z Wisławą Szymborską i Aleksandrem Fredrą na pierwszym planie. Wykonaliście pocztówki-wyklejanki na podobieństwo tych, które dla swoich przyjaciół tworzyła nasza noblistka; wzięliście udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej z literaturą w tle (mamy nadzieję, że wydrukowane na miejscu zdjęcia będą dla Was miłą pamiątką!); zasialiśmy wspólnie łąkę dla pszczół i motyli, która latem będzie ozdobą przedproża biblioteki. A o 19:00 zgromadziliście się licznie, by wysłuchać wierszy literackich patronów roku 2023 w wykonaniu Jerzego Kiszkisa, aktora Teatru Wybrzeże, przy akompaniamencie Kanstantsina Yaskou, wykładowcy Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Bibliotekarz - przewodnik w ogrodzie książek

Dla czytelnika

Aby zostać czytelnikiem WiMBP w Gdańsku należy odwiedzić którąkolwiek z naszych filii i ...
Więcej informacji

Wydarzenia literackie

Wydarzenia dla młodzieży

Metropolitalna Karta do Kultury

Dowiedz się więcej

Bałtycka Biblioteka Cyfrowa

Dowiedz się więcej