Jesteśmy bankiem wiedzy i informacji o Gdańsku i Pomorzu.
Gromadzimy publikacje o Gdańsku i Pomorzu oraz dorobek literacki znanych i mniej znanych pisarzy naszego regionu.
Udostępniamy następujące zbiory:
Prezentujemy on-line Bibliografię Pomorza Gdańskiego i Środkowego zarówno bieżącą jak i archiwalną. Oferujemy bezpłatny dostęp do Internetu w celu poszukiwania informacji.
Od kwietnia 2024 roku w Filii Gdańskiej gromadzimy i wypożyczamy książki po białorusku, klasykę literatury białoruskiej i światowej oraz tłumaczenie polskich bestsellerów.
У Filii Gdańskiej Ваяводзскай і Гарадзской бібліятэкі мы збіраем і пазычаем кнігі на беларускай мове, класіку беларускай і сусветнай літаратуры, пераклады польскіх бестселераў.
Filia Gdańska, oprócz roli biblioteki jest miejscem licznych wydarzeń kulturalnych.
Kładziemy nacisk na to, by nasze spotkania, promocje książek czy wystawy znajdowały różnych odbiorców i dotyczyły odmiennych tematów. Raz jest to spotkanie z pisarzem, innym razem z historykiem, blogerem lub wydawcą. Spotkania organizowane w Filii mają jednak zawsze pewną cechę wspólną – są w jakiś sposób związane z naszym Regionem.
Naszą misją jest nie tylko popularyzowanie czytelnictwa, ale również promowanie Gdańska, jego kultury i historii. Współdziałamy z takimi instytucjami jak: Europejskie Centrum Solidarności, Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Muzeum Gdańska. Nawiązaliśmy współpracę z Muzeum Narodowym w Gdańsku, w Filii będą się odbywały premiery książek wydanych przez tę instytucję, tak jak już odbywają się prezentacje publikacji Muzeum Zamkowego w Malborku. Z Instytutem Kultury Miejskiej organizujemy promocje książek, warsztaty oraz gry miejskie.
W Filii Gdańskiej wypożyczane są czasopisma: „30 Dni”, „Pomerania” oraz dystrybuowane bezpłatne: „Nasz Gdańsk”.
Cóż to była za noc w Filii Gdańskiej! Noc Muzeów liryczna i klimatyczna, z Wisławą Szymborską i Aleksandrem Fredrą na pierwszym planie. Wykonaliście pocztówki-wyklejanki na podobieństwo tych, które dla swoich przyjaciół tworzyła nasza noblistka; wzięliście udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej z literaturą w tle (mamy nadzieję, że wydrukowane na miejscu zdjęcia będą dla Was miłą pamiątką!); zasialiśmy wspólnie łąkę dla pszczół i motyli, która latem będzie ozdobą przedproża biblioteki. A o 19:00 zgromadziliście się licznie, by wysłuchać wierszy literackich patronów roku 2023 w wykonaniu Jerzego Kiszkisa, aktora Teatru Wybrzeże, przy akompaniamencie Kanstantsina Yaskou, wykładowcy Akademii Muzycznej w Gdańsku.