„Komeda: osobiste życie jazzu” Magdaleny Grzebałkowskiej

Pierwszą z ośmiu książek nominowanych do Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2018 jest dzieło Magdaleny Grzebałkowskiej zatytułowane „Komeda: osobiste życie jazzu” – opowieść o Krzysztofie Komedzie.

„Większość tego, co wiemy o Krzysztofie Komedzie, pochodzi ze wspomnień jego żony. Często sprzecznych z tym, co pamiętają inni. Agnieszka Osiecka pisała, że gdy grał na fortepianie, jego dłonie opowiadały „małe, kameralne historie o niebie dla dwojga osób”. Ale jego życie taką historią nie było.
By poznać prawdę o jednym z najwybitniejszych polskich muzyków, którego kołysankę z Dziecka Rosemary nucił cały świat, Magdalena Grzebałkowska odwiedza między innymi państwa skandynawskie, Rosję i Stany Zjednoczone. Dociera do ostatniego żyjącego świadka tragicznego upadku ze skarpy sprzed pięćdziesięciu lat i jako pierwsza przedstawia jego wersję wydarzeń. Odkrywa osobiste życie polskiego jazzu – Komedy i środowiska, w którym się obracał: od barwnego życia Piwnicy pod Baranami i narodzin warszawskiego Jazz Jamboree aż po Los Angeles tuż po lecie miłości. Poznaje historie ludzi, którzy dla muzyki porzucali pracę, dzieci, dostatnie życie.
To poruszający portret pokolenia, dla którego jazz był najpiękniejszą – i często jedyną – namiastką wolności.”

Książka została wydana przez wydawnictwo Znak w 2018 roku (znak.com.pl)

Magdalena Grzebałkowska – absolwentka studiów historycznych na Uniwersytecie Gdańskim, reporterka, dziennikarka, autorka bestsellerowych książek: „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”, „Beksińscy. Portret podwójny”, „1945. Wojna i pokój”. Laureatka Nike Czytelników 2016.

Książka „Komeda: osobiste życie jazzu” Magdaleny Grzebałkowskiej jest nominowana w kategorii Literacka Książka Roku 2018.