Laureaci Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”

Laureaci Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”

Laureatka w kategorii Literacka Książka Roku 2022

Wiktoria Bieżuńska "Przechodząc przez próg, zagwiżdżę"

Laureatka w kategorii Pomorska Książka Roku 2022

Katarzyna Włodkowska "Na oczach wszystkich"

Laureat plebiscytu "Nagroda Publiczności"

Paweł Radziszewski "Niepowinność"

Laureat Nagrody za Całokształt Pracy Literackiej

Mieczysław Abramowicz

Nominowani w kategorii Literacka Książka Roku

Nominowani w kategorii Pomorska Książka Roku

Urszula Dudziak

VI edycja Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”

GALA POMORSKIEJ NAGRODY LITERACKIEJ „WIATR OD MORZA”

20 października 2023 poznaliśmy laureatki i laureatów VI edycji Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” za rok 2022!

Relacja z gali 2023 TUTAJ


WIECZÓR LITERACKI – PÓŁFINAŁ POMORSKIEJ NAGRODY LITERACKIEJ

9 października 2023 o godz. 18.00 w Teatrze Wybrzeże, scena Stara Apteka odbędzie się Wieczór Literacki. Gośćmi wieczoru będą autorzy wszystkich nominowanych w tym roku książek. Rozmowę z autorami poprowadzi dyrektor WiMBP Jarosław Zalesiński. Fragmenty książek przeczytają aktorzy Teatru Wybrzeże: Małgorzata Brajner oraz Piotr Łukawski. O oprawę muzyczną na kontrabasie zadba Maciej Sadowski. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.

 


PLEBISCYT POMORSKA NAGRODA LITERACKA WIATR OD MORZA „NAGRODA CZYTELNIKÓW”

Zapraszamy do wyboru ulubionej książki Czytelników spośród książek, które otrzymały nominacje w tegorocznej edycji Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”.

Głosowanie zostało zakończone.

 


OGŁOSZENIE NOMINACJI ZA ROK 2022

Mamy zaszczyt poinformować, że Jury Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” pracujące w składzie: prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski, prof. dr hab. Edmund Kizik, Elżbieta Pękała, dr hab. Katarzyna Szalewska oraz Władysław Zawistowski po zapoznaniu się z blisko 400 pozycjami wydanymi na Pomorzu, o Pomorzu lub przez pomorskich twórców w 2022 roku, ogłosiło nominacje do Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2022 w dwóch kategoriach:

 

Literacka Książka Roku:

 

 • Wiktoria Bieżuńska – „Przechodząc przez próg, zagwiżdżę”, Wydawnictwo Cyranka 2022
 • Tadeusz Dąbrowski – „To jest fajka. Wiersze z lat 1999-2020”, PIW 2022
 • Łukasz Orbitowski – „Chodź ze mną”, Świat Książki 2022
 • Paweł Radziszewski – „Niepowinność”, Wydawnictwo Sine Qua Non 2022
 • Karolina Ubych – „Sonia, Piotrek i tajemnica rzygaczy”, Marpress 2022

 

Pomorska Książka Roku:

 

 • Waldemar Czachur, Peter Oliver Loew – „Nigdy więcej wojny. 1 września w kulturze pamięci Polski i Niemiec w latach 1945-1989”, Wydawnictwo Scholar 2022
 • Grzegorz Piątek – „Gdynia obiecana: miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939”, Wydawnictwo W.A.B. 2022
 • Dobromiła Rzyska-Laube – „Zbiory artystyczne polskich ziemian na Pomorzu Nadwiślańskim od końca XVIII wieku po czasy dzisiejsze”, Muzeum Narodowe 2022
 • Katarzyna Włodkowska – „Na oczach wszystkich. Historia przypadku polskiego Fritzla”, Wielka Litera 2022

 

Pomorską Nagrodę Literacką we wszystkich trzech kategoriach stanowi statuetka „Wiatr od morza”. Wyróżnienie to ma również wymiar finansowy.

Fundatorem nagrody jest Samorząd Województwa Pomorskiego.

Laureatów poznamy na gali Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”, która odbędzie się w  20 października 2023 w Centrum Św. Jana w Gdańsku.

Zanim to nastąpi zapraszamy Państwa do udziału w „Wieczorze literackim” – spotkaniu z autorami nominowanych tytułów, które odbędzie się 9 października br. w Starej Aptece (Teatr Wybrzeże).

Szczegóły podamy wkrótce.

 


Przyjmowanie zgłoszeń do VI edycji Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” zostało zakończone.

Bardzo dziękujemy wydawnictwom oraz wszystkim innym podmiotom uprawnionym za liczne zgłoszenia do nagrody. Liczba książek pretendujących w tym roku nagrody to prawie 400 tytułów. Jury Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” jak co roku czeka ogromna praca.

Nominacje zostaną ogłoszone na początku września 2023.

 


Ogłoszenie VI edycji Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”

W październiku 2022 roku, podczas gali, która odbyła się w Centrum Św. Jana w Gdańsku, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk ogłosił zwycięzców V odsłony Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”.
Do grona laureatów dołączyła Monika Milewska, której monografia „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL”, wydana przez Państwowy Instytut Wydawniczy wybrana została Literacką Książką Roku. Laur w kategorii „Pomorska Książka Roku” trafił do zespołu redakcyjnego w składzie Janusz Dargacz, Katarzyna Kurkowska i Leszek Molendowski za publikację „Historie gdańskich dzielnic. Tom III: Nowy Port”, wydaną przez Wydawnictwo Muzeum Gdańska. Pomorską Nagrodę Literacką „Wiatr od morza” za całokształt pracy literackiej otrzymała Anna Czekanowicz.

Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od morza” została ustanowiona przez Samorząd Województwa Pomorskiego w uznaniu dla twórczej pracy i dokonań pomorskich pisarzy, a także wydawców książek, w trosce o dalszy rozwój pomorskiego piśmiennictwa i czytelnictwa, o podtrzymanie i rozszerzanie miłości do literatury. Nagrodę przyznaje się autorom zamieszkałym i tworzącym na Pomorzu, bądź autorom dzieł w istotny sposób związanych z tematyką pomorską oraz za całokształt dokonań twórczych lub pracy na rzecz literatury i czytelnictwa, w roku poprzedzającym jej wręczenie. Miejsce publikacji książek nie ma znaczenia.

Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku zapraszają wydawnictwa, stowarzyszenia literackie, instytucje kultury, redakcje czasopism literackich, wyższe uczelnie humanistyczne, biblioteki i media do zgłaszania kandydatur do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” za rok 2022.

Nagroda honoruje dokonania w trzech kategoriach:

 1. Literacka Książka Roku – oceniane będą utwory wydane w 2022 roku, należące do szeroko rozumianej literatury pięknej: poezja, proza, reportaż literacki, esej, monografia, rozprawa krytyczno-literacka o wysokich wartościach estetycznych, a także scenariusz, utwór dramatyczny.
 2. Pomorska Książka Roku – oceniane będą publikacje wydane w 2022 roku, związane tematycznie z Pomorzem, zarówno literackie, jak i pochodzące z innych dziedzin piśmiennictwa: opracowania historyczne, monografie, biografie, studia regionalne, przewodniki, albumy, rozprawy naukowe.
 3. Całokształt pracy literackiej – oceniany będzie dorobek pracy twórczej: jego wartość intelektualna, artystyczna, oddziaływanie krajowe, znaczenie dla regionu, dokonania w dziedzinach pozaliterackich: edukacji, życiu kulturalnym i społecznym oraz popularyzacji literatury, książki i czytelnictwa.

Prawo do zgłaszania kandydatów do Pomorskiej Nagrody Literackiej przysługuje:

 1. stowarzyszeniom i związkom literackim,
 2. redakcjom czasopism literackich,
 3. wydawnictwom,
 4. wyższym uczelniom humanistycznym,
 5. stowarzyszeniom regionalnym,
 6. bibliotekom,
 7. instytucjom kultury,
 8. mediom,
 9. członkom Jury Nagrody.

Zapraszamy do zgłaszania publikacji, które Państwa zdaniem zasługują na wyróżnienie Pomorską Nagrodą Literacką za rok 2022.

Każdy Podmiot ma prawo zgłosić jedną kandydaturę w każdej z trzech kategorii. Zgłoszenia w formie pisemnej z uzasadnieniem oraz z załączonym egzemplarzem  zgłaszanej książki, prosimy przesyłać na adres:

Biuro Pomorskiej Nagrody Literackiej

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Conrada-Korzeniowskiego
w Gdańsku

Targ Rakowy 5/6

80-806 Gdańsk

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 31 marca 2023.

Fundatorem Pomorskiej Nagrody Literackiej jest Marszałek Województwa Pomorskiego.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 508-327-320

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku

Sekretarz Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”:

Barbara Blacharska e-mail:

WIECZÓR LITERACKI Z AUTORAMI KSIĄŻEK NOMINOWANYCH DO POMORSKIEJ NAGRODY LITERACKIEJ WIECZÓR LITERACKI Z AUTORAMI KSIĄŻEK NOMINOWANYCH DO POMORSKIEJ NAGRODY LITERACKIEJ WIECZÓR LITERACKI Z AUTORAMI KSIĄŻEK NOMINOWANYCH DO POMORSKIEJ NAGRODY LITERACKIEJ

Harmonogram imprez

Wszystkie wydarzenia
Dzień Godzina Miejsce Temat
01/02/2023 Gdańsk Ogłoszenie VI edycji PNL
31/03/2023 Gdańsk Zakończenie przyjmowania zgłoszeń do VI edycji PNL

Aktualności

V Edycja Pomorskiej Nagrody Literackiej