Pomorskie ciekawostki z BBC (cz. 22) – Józef od legionowej pieśni

W 200. rocznicę śmierci twórcy słów „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, późniejszego polskiego hymnu narodowego „Mazurka Dąbrowskiego”, Józefa Rufina Wybickiego herbu Rogala, zachęcamy do poznania jego życia nie tylko zawodowego, ale i rodzinnego z publikacji udostępnionych w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej

O Józefie Wybickim nie tylko przy okazji rocznic związanych z jego życiorysem pisano wiele. Jego osiągnięcia w polityce i publicystyce podnoszono również podczas świąt narodowych, pisali o nim historycy, w tym muzealnicy, przewodnicy i miłośnicy regionu. My prezentujemy jedynie niewielki wybór tekstów o nim. Te, które znajdują się w czasopismach, znaleźć można szybko klikając na poniższe hiperłącza. Po otworzeniu się danej publikacji stronę z artykułem znajdziemy wywołując klawiszami Ctrl+F wyszukiwarkę. Kiedy wpiszemy w nią np. słowo „Wybicki” oraz naciśniemy Enter i znajdujące się obok strzałki, pojawić się powinien poszukiwany materiał.

Więcej informacji o autorze hymnu narodowego znaleźć można, wpisując w głównej wyszukiwarce Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej słowo „Wybicki”.

 

Zachęcamy do lektury!

 

Stanisław Pestka, Emisariusz niepodległości. O Józefie Wybickim

 

[Plakat] : Józef Wybicki

 

[Plakat] : Józef Wybicki twórca hymnu spełnionych nadziei

 

[Plakat] : Józef Wybicki Syn Ziemi Kościerskiej

 

Litery : magazyn społeczno-kulturalny Wybrzeża, 1972, nr 4

 

Jantarowe Szlaki, 1961, nr 10–11

 

Jantarowe Szlaki, 1963, nr 8

 

Jantarowe Szlaki, 1972, nr 3

 

Nautologia, 1972, nr 2

 

Pomerania : biuletyn Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, 1971, nr 6

 

Ziemia Gdańska Biuletyn Metodyczny, 1988, nr 151–152

 

 

Bałtycka Biblioteka Cyfrowa

 

Bałtycka Biblioteka Cyfrowa utworzona została w 2008 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku. W 2011 r. partnerem strategicznym przedsięwzięcia została Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. W sumie, wraz z pozostałymi partnerami, bibliotekę tworzą 33 instytucje. Upublicznione obiekty – czasopisma, książki, zdjęcia, dokumenty urzędowe, grafiki, kroniki, księgi adresowe i in. – dotyczą przede wszystkim Pomorza Gdańskiego i Środkowego.