Powroty Czesława Miłosza na Litwę. Wystawa
Pierwsze po półwieczu powroty Czesława Miłosza na Litwę, które przypadły na lata przesilenia ustrojowego i transformacji społecznej, przesłaniała – rzec można – „otoczka polityczna”. Dopiero w następnej fazie przyjazdów poety do Wilna, pod koniec jego życia, było więcej miejsca na refleksję nad dziejami Ziemi, na której wzrastał i na której kształtowała się jego twórczość.
Z setek zdjęć z owych powrotów wybrano kilkadziesiąt fotografii różnych autorów. Odbitki wykonano na trwałym materiale (plastyk, 50x70 cm). Charakteryzuje je lakoniczność, ale jednocześnie i kameralność, co w rezultacie stanowi pełną liryzmu jednolitą kronikę powrotów Miłosza do kraju lat dziecinnych i młodości.
Autorzy zdjęć: Walery Charin, Włodzimierz Gulewicz, Jerzy Karpowicz, Bronisława Kondratowicz, Maciej Mieczkowski, Romuald Mieczkowski, Marian Paluszkiewicz i Łukasz Sieradzki
Wystawa zrealizowana w ramach festiwalu Wilno w Gdańsku 2021
Koncepcja, wybór zdjęć: Romuald Mieczkowski
Realizacja: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku
Dyrektor artystyczny festiwalu Wilno w Gdańsku: dr Tomasz Snarski