SCRABBLE – Tadeusz Dąbrowski

Poezja została wyjątkowo doceniona przez Jury w tym roku. Na liście nominowanych książek znalazły się aż dwa tomiki poetyckie. Oprócz prezentowanego wczoraj zbioru wierszy Antoniego Pawlaka drugą nominowaną pozycją w kategorii Literacka Książka Roku jest tomik „Scrabble Tadeusza Dąbrowskiego”, wydany przez Państwowy Instytut Wydawniczy.

„Nowy tom „Scrabble”, jak to bywa w poezji Dąbrowskiego, pozwala na niejednoznaczne, często paradoksalne interpretacje. Te wiersze można czytać  na wielu poziomach. Z jednej tom zaspokoi pragnienia tych wiernych czytelników poety, którzy oczekują rozważań egzystencjalnych i metafizycznych, ale skontrapunktowanych ironią i filozoficznym paradoksem. Z drugiej strony wiele w tych wierszach lingwistycznych poszukiwań, które szukają odpowiedzi na filozoficzne pytania i konkretne wyzwania życia, w samej strukturze języka”.  (źródło: https://piw.pl/pl/scrabble)

Tadeusz Dąbrowski – ur. w 1979 r. Poeta, eseista, krytyk, redaktor dwumiesięcznika literackiego „Topos”. Publikuje m.in. w „The New Yorker”, „Paris Review”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, „Neue Zürcher Zeitung”, „Odrze”. W Radiu Gdańsk współprowadzi audycję poetycką „Po pierwsze wiersze”. W latach 2012–2019 dyrektor artystyczny festiwalu Europejski Poeta Wolności. Autor powieści Bezbronna kreska (Biuro Literackie, 2016) oraz ośmiu zbiorów wierszy, z których ostatni pt. Scrabble ukazał się w 2020 r. nakładem PIW. Laureat dziesiątków stypendiów i nagród, m.in. Nagrody Kościelskich (2009) oraz „Małego Berła” Fundacji Kultury Polskiej (2006), które otrzymał od Tadeusza Różewicza. Tłumaczony na 30 języków.


Więcej o nominowanym tomiku poezji „Scrabble” autorstwa Tadeusza Dąbrowskiego będzie można dowiedzieć się podczas Wieczoru Literackiego, który odbędzie się 13 października 2021 o godzinie 17.00 w Teatrze Wybrzeże, na scenie Stara Apteka. Wstęp wolny.

Laureatów Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od Morza” za rok 2020 poznamy podczas gali wręczenia Pomorskiej Nagrody Literackiej 27 października 2021 roku w Centrum Św. Jana w Gdańsku.