Książka-album Wojdaka to czuły przewodnik po świecie odchodzącym w zapomnienie. Zawiera najciekawsze przykłady architektury ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u: urokliwe stołówki, archaiczne domki letniskowe bez łazienek, pensjonaty pachnące kurzem. Niektóre z tych miejsc nadal przyjmują gości, inne niszczeją nieatrakcyjne dla wielbicieli egipskich plaż czy europejskich riwier. Krążąc z aparatem po Polsce, autor wysyła pocztówki z miejsc, które przypominają beztroskie „wczasy pod gruszą” i dzieli się refleksjami nad światem, który wraz z nadejściem nowoczesności, znika bezpowrotnie.
Opis pochodzi od wydawcy Znak Koncept.
Ciekawostką jest, że na okładce książki znalazła się fotografia, a w środku dwa teksty inspirowane kultowym gdańskim ośrodkiem wypoczynkowym „Drogowiec” znajdującym się po sąsiedzku z Biblioteką na Wyspie.
Marcin Wojdak – fotograf i debiutujący pisarz, twórca profilu na Instragramie @cosmoderna o architekturze powojennego modernizmu, na którym publikuje krótkie opowiadania inspirowane zdjęciami ostatnich materialnych pozostałości po minionej epoce. Od wielu lat podróżuje po Polsce i byłych krajach ZSRR, poszukując miejsc zanurzonych w socjalistycznej formalinie.
Wielki fan krajoznawstwa i rozmów z napotkanymi po drodze ludźmi.
Spotkanie poprowadzi Paweł Jarczewski z GAK Wyspa Skarbów – instytucji będącej współorganizatorem wydarzenia.