SZKLANKI ŻYDOWSKIEJ KRWI – Dariusz Filar

Trzecią książką nominowaną do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” za rok 2020 w kategorii Literacka Książka Roku jest powieść Dariusza Filara „Szklanki żydowskiej krwi”, która została wydana przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku

Powieść „Szklanki żydowskiej krwi” Dariusza Filara, to wielowątkowa rodzinna saga, rozciągająca się na XX i XXI wiek, od I wojny światowej po współczesność. Na tle najważniejszych wydarzeń, składających się na polską historię, autor umieszcza bohaterów, którzy łączą w swoich genealogiach polskie i żydowskie pochodzenie. Skomplikowane i na wielorakie sposoby posplatane wątki tej historii opowiadane są z perspektywy żyjącego współcześnie młodego Polaka, który odkrywa ukryte prawdy narodowej i osobistej historii. Jest to też pierwsza powieść z nowej serii wydawniczej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Fot. Anna Rezulak

Prof. Dariusz Filar urodził się 18 lipca 1950 roku w Gdyni. Od początku działalności łączył dwie pasje: pisanie i ekonomię. W latach 70-tych i 80-tych tworzył głównie opowiadania i nowele science-fiction, które ukazały się w zbiorach wydanych przez Instytut Wydawniczy „Nasza Księgarnia” : „Czaszka olbrzyma” (1976), „We własnej skórze” (1982),  „Nieostrość” (1985) i ”Dotyk” (1989). Niektóre spośród tych utworów ukazały się w przekładach na język niemiecki, rosyjski, czeski, węgierski i esperanto.

Równolegle rozwijał karierę naukową. W 1973 r. ukończył studia w Uniwersytecie Gdańskim (kierunek: handel zagraniczny), a następnie był kolejno zatrudniony w macierzystej uczelni na stanowiskach od asystenta do profesora nadzwyczajnego (od 1992). W latach 1992-1995 prowadził zajęcia w Center for Russian and East European Studies (CREES) w University of Michigan, Ann Arbor (USA). Współpracował z Central European University. Jego specjalizacja naukowa obejmowała historię myśli ekonomicznej i makroekonomię.

Piastował funkcję głównego ekonomisty Banku Pekao S.A w latach 1999 – 2004. Następnie do roku 2010 był członkiem Rady Polityki Pieniężnej NBP. Od marca 2010 do grudnia 2014 roku pracował w Radzie Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów.

Przez wiele lat komentował rzeczywistość ekonomiczną jako publicysta – m.in. na łamach dzienników „Rzeczpospolita” i „Gazeta Wyborcza”. W 1983 roku był współzałożycielem drugoobiegowego wówczas „Przeglądu Politycznego” i nadal współpracuje z tym pismem w jego dzisiejszej postaci. W latach 1984 – 1990 publikował także w miesięczniku „Przegląd Powszechny”.

Prof. Dariusz Filar uczestniczył w strajku w Stoczni Gdańskiej (działał w biurze prasowym strajku) w sierpniu 1980 roku. Współorganizował I Kongres Liberałów w Gdańsku.

Wydawcą najnowszej książki Dariusza Filara pt. „Szklanki żydowskiej krwi” jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku. Jego pierwsza powieść „Pies wyścigowy” ukazała się w 1985 roku. W 2015 roku ukazała się powieść „Drugie wejrzenie”. „Szklanki żydowskiej krwi” są jego trzecią powieścią i ósmą książką z obszaru literatury pięknej .