Jesteś tutaj

archeologia

Co wykopano w Chmielnie? Opowieść o grodziskach, wczesnym średniowieczu i pracy archeologa - ODWOŁANE

Kim byli ludzie, którzy w miejscu przewężenia pomiędzy jeziorami Białym i Kłodnem postanowili wybudować grodzisko? Jak wyglądał ten wczesnośredniowieczny gród i jak wiele miał wspólnego z grodami rozsianymi na ówczesnym Pomorzu Gdańskim? Czy byli podobni do nas? Jak radzili sobie na granicy światów – pogańskiego i chrześcijańskiego? Kto decydował o życiu i śmierci? Z kim walczyli, a z kim zawierali sojusze? Co po nich zostało? I skąd o nich wiemy? Zapraszamy w fascynującą podróż w czasie do niezwykłego, malowniczego miejsca na Kaszubach.

Data wydarzenia: 
26.03.2020
Udostępnij:
Więcej

(Nie)zatarte ślady - Osada Łowców Fok z epoki kamienia w Rzucewie

Jak żyli? Gdzie mieszkali? Jak wyrabiali swoje narzędzia? W jaki sposób polowali? Dlaczego i  w jaki sposób zdobili swoje naczynia? W co wierzyli?

Zapraszamy na spotkanie o tych niezwykłych ludziach i miejscu, gdzie obecnie znajduje się Park Kulturowy w Rzucewie. Spotkanie poprowadzi Pani Danuta Król – archeolog z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

 

Data wydarzenia: 
24.01.2020
Udostępnij:
Więcej

Przygotowanie i spożywanie posiłków w nowożytnym Gdańsku, czyli archeolog w kuchni i jadalni

Marta Wołyńska - absolwentka Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2007 roku członek ekspedycji archeologicznych prowadzonych na terenie Gdańska m.in. przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Pracownię Badań Archeologicznych Dantiscum oraz Pracownię Badań Archeologicznych Azupiranu. Obecnie doktorantka w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego.  

 

Data wydarzenia: 
08.10.2019
Udostępnij:
Więcej

Relacja z badań archeologicznych prowadzonych na Targu Siennym

W trakcie badań zostały odsłonięte relikty zabudowy drewnianej  i murowanej, piece hypokaustyczne, wodociągi, latryny. Pozyskano też ponad 6 tysięcy zabytków o wyjątkowych walorach wystawienniczych.

Marta Wołyńska absolwentka Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2008 roku uczestniczka badań archeologicznych prowadzonych na terenie Gdańska m.in. przez  Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Obecnie archeolog w Pracowni Badań Archeologicznych Dantiscum; Doktorantka w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Data wydarzenia: 
21.04.2016
Udostępnij:
Więcej

SUDAN – odkrycia gdańskich archeologów

WiMBP w Gdańsku we współpracy z Muzeum Archeologicznym w Gdańsku zaprasza serdecznie na wystawę SUDAN – odkrycia gdańskich archeologów, która prezentowana będzie w siedzibie filii nr 43 przy ul. Angielska Grobla 8/10

Wystawa fotograficzna przedstawia określane jako wielki sukces odkrycia archeologiczne dokonane na terenie obecnego Sudanu, dokumentujące jego bogatą historię od wczesnej epoki kamiennej do rozkwitu islamu.

Data wydarzenia: 
28.01.2016
Udostępnij:
Więcej
Subskrybuj RSS - archeologia