Jesteś tutaj

doktowykłady

O przyszłości w przeszłości: historia polskiej literatury fantastycznonaukowej przed Lemem

Kiedy pada hasło „polskie SF”, każdemu z nas do głowy przychodzą takie nazwiska, jak Stanisław Lem czy Janusz Zajdel. Ale przecież rodzima fantastyka naukowa nie zaczęła się od Lema, mimo że zapisał się na kartach historii jako jeden z najlepszych pisarzy SF (science fiction), nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Dlaczego więc Polska nie może pochwalić sie takimi autorami, jakich ma Francja (Juliusz Verne) czy Wielka Brytania (H.G. Wells, Aldous Huxley)?

Data wydarzenia: 
20.04.2015
Udostępnij:
Więcej

Dlaczego anioł przeszedł przez jezdnię, czyli z czym się je "angelic fantasy"

Z angelic fantasy jest trochę jak z Yeti, albo uczciwym politykiem – wszyscy słyszeli, nikt nie widział na oczy. Choć nieposiadający pokrycia naukowego, termin ten zrobił ostatnimi czasy furorę, podobnie jak literatura z tego nurtu. Przez wielu uznawana za płytką, bez ambicji i głębszego sensu, angelic fantasy może jednak zaskoczyć tych, którzy poświęcą jej nieco więcej czasu. Jakie są początki, inspiracje i obecny wygląd angelic fantasy – tego (i nie tylko) dowiemy się na wykładzie.

Data wydarzenia: 
04.05.2015
Udostępnij:
Więcej

PABLO PICASSO – GENIUSZ CZY PSYCHOPATA

Picasso nie był wyjątkiem wśród artystów patrząc na biografie wielkich malarzy, którzy borykali się z chorobami psychicznymi. Im większy geniusz, tym większe problemy natury psychicznej i duchowej. Kerstin Bitar z Kunstahausu  tak tłumaczy geniusz Picassa: „Picasso nie był artystą, który przechodził płynnie od jednego stylu do kolejnego.

Data wydarzenia: 
25.05.2015
Udostępnij:
Więcej

Picasso mniej znany – życie prywatne, opowieści świadków. Czy wielki malarz był szalony?

W ramach cyklu „Doktowykłady” odbyło się spotkanie z Judytą Srzednicką, która przedstawiła nam mniej znane fakty z życia kontrowersyjnego artysty. Wysłuchaliśmy o dzieciństwie Picassa, w którym objawiły się szczególne zdolności plastyczne i ujmujący charakter. Chociaż zwykle poszukuje się przyczyn problemów psychicznych w latach najmłodszych, podobnych epizodów zabrakło w biografii malarza. Prelegentka wskazała za to na okres nieco późniejszy, kiedy pojawiły się kobiety i rozpoczął konflikt z Bogiem.

Data wydarzenia: 
02.06.2015
Udostępnij:
Więcej

Fantastyczny Pan Anderson - opowieść o stylu wizualnym reżysera „Genialnego klanu” i „Grand Budapest Hotel”

Począwszy od debiutanckiego Bottle Rocket, po najnowszy Grand Budapest Hotel, twórca staje się budowniczym filmowych światów. Konstruuje „graciarnię” wypełnioną niezwykłymi kolorami, niecodziennymi sprzętami oraz niemniej barwnymi bohaterami. W trakcie wykładu poznamy wszystkie czynniki składające się na perfekcję warsztatową amerykańskiego artysty. Wykład ilustrowany fragmentami i fotosami z filmów poprowadzi Paulina Pohl.

Data wydarzenia: 
28.01.2016
Udostępnij:
Więcej

Od „Psychozy” do „American Horror Story” – łamanie tabu w horrorze amerykańskim

Aby zrozumieć fenomen popularności American Horror Story trzeba cofnąć się do lat 60-tych. Arcydzieło Alfreda Hitchcocka Psychoza przełamało bariery dotyczące tego ile przemocy, seksualności i zachowań dewiacyjnych można pokazać na dużym ekranie. Odtąd kolejne pokolenia filmowców łamały kolejne tabu w kinie popularnym a publiczność za każdym razem reagowała entuzjastycznie.

Data wydarzenia: 
05.02.2016
Udostępnij:
Więcej

Od bestsellera do blockbustera – o filmowych adaptacjach literatury młodzieżowej

Obserwując specyfikę rynku młodzieżowego, producenci postanowili zwrócić się w kierunku gotowych historii, które już zdążyły odnieść sukces w dziedzinie literatury Young Adults. W konsekwencji, w ciągu kilku ostatnich lat, a dokładniej od światowej premiery pierwszej części Igrzysk Śmierci, mamy do czynienia z niegasnącą popularnością filmowych dystopii.

Data wydarzenia: 
11.03.2016
Udostępnij:
Więcej

Adios Rios, Adios Fontes...

Natalia Klimczak, doktorantka FSD, która uwielbia dzielić się swoją pasją do książek, historii i podróży. Jest absolwentką historii i dziennikarstwa, ale w swoich dociekaniach badawczych łączy różne dyscypliny. Swoim wystąpieniem chce przenieść osoby, które zechcą ją wysłuchać, w piękne zakątki hiszpańskiej Galicji, ukołysać marzenia dźwiękami lokalnych pieśni i zapoznać z kobietą, której życie stało się kamieniem milowym w świadomości społeczności, do której należała. 

 

Data wydarzenia: 
14.03.2017
Udostępnij:
Więcej

Strony

Subskrybuj RSS - doktowykłady