Jesteś tutaj

historia

Warsztaty z mangi

Podczas warsztatów, prowadzonych przez Aleksandrę Przygodę uczestnicy będą mogli zgłębić podstawowe techniki rysowania. Dowiedzieć się o historii i ciekawostkach związanych z mangą. Prowadząca pokaże również swoje prace, które tworzy w czasie wolnym bądź na zajęciach z rysunku.

Aleksandra Przygoda, uczennica 2 klasy III LO Topolówki w Gdańsku.

Na warsztaty obowiązują zapisy!

Tel.: 58 500-00-86 lub e-mail: bibliotekakokoszki@wbpg.org.pl

Data wydarzenia: 
28.05.2022
Udostępnij:
Więcej

O wolność i człowieczeństwo - webinar online

kRÓTKA HISTORIA NIEWOLNICTWA W AMERYCE PÓŁNOCNEJ (1).png

Krótka historia niewolnictwa na kontynencie amerykańskim, od najwcześniejszych czasów kolonialnych aż po XIII poprawkę do Konstytucji (1865), która ostatecznie zniosła niewolnictwo na terenie Stanów Zjednoczonych.

Data wydarzenia: 
24.02.2022
Udostępnij:
Więcej

"Żelewscy w cieniu von dem Bacha"

Książka wydana została przez Wydawnictwo Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy w Krakowie. Jej treść  traktuje nie tylko o kaszubskiej szlacheckiej rodzinie Żelewskich, ale także o innych przedstawicielach tej klasy społecznej z Kaszub i Pomorza. To historia szlachty na pograniczu kaszubsko-polsko-niemieckim na przestrzeni XIX i XX wieku z jej złożoną kaszubsko-polsko-katolicką i kaszubsko-niemiecko-ewangelicka tożsamością.

Data wydarzenia: 
22.10.2019
Udostępnij:
Więcej

Książka w latach wojny

Sebastian Pawlina – historyk, pisarz, publicysta, na co dzień zajmuje się historią społeczną konspiracji oraz wpływem wojny na ludzką psychikę. Laureat Nagrody Historycznej POLITYKI za książkę Praca w dywersji. Codzienność żołnierzy Kedywu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej. Autor książki Wojna w kanałach, oraz współautor Wielkiej księgi Armii Krajowej. Współpracuje z Muzeum Historii Polski, „Gazetą Wyborczą” i „Polityką”.

Data wydarzenia: 
26.09.2019
Udostępnij:
Więcej

Lekcje historii w bibliotece - Żydzi na terenie Wolnego Miasta Gdańska w latach 1920-1945

"Wkrótce po wyborach do gdańskiej Izby Ludowej w maju 1933 r. (NSDAP zdobyła ponad 50% głosów) miały miejsce pierwsze wystąpienia antysemickie - szykanowano lub zwalniano żydowskich adwokatów, lekarzy, aktorów teatralnych, studentów i robotników. Ówczesny przewodniczący Senatu, Hermann Rauschning, należący do umiarkowanych członków partii nazistowskiej, zawarł umowę z rządem Polski w sprawie użytkowania portu - artykuł VII gwarantował żydowskim kupcom swobodę działania. W 1934 r.

Data wydarzenia: 
03.04.2017
Udostępnij:
Więcej

Międzywojenna Oliwa i Sopot na pocztówkach

Marcin Stanisław Wilga – „Borsuk” jest autorem oraz współautorem ponad 450 artykułów                   o tematyce przyrodniczej, głównie dotyczących ekologii i ochrony grzybów makroskopijnych Pomorza Gdańskiego, z czego ponad 80 zostało opublikowanych w kilku naukowych periodykach: Acta Botanica Cassubica, Chrońmy Przyrodę Ojczystą, Przeglądzie Przyrodniczym i in. Przez 19 lat publikował przyrodnicze felietony na łamach miesięcznika „Pismo PG”, wydawanego na Politechnice Gdańskiej, której jest absolwentem i od niedawna jej emerytowanym pracownikiem. 

Data wydarzenia: 
19.10.2018
Udostępnij:
Więcej

Strony

Subskrybuj RSS - historia