Jesteś tutaj

II wojna światowa

Spotkania z historią - Konfiskata majątku polskiego przez okupanta niemieckiego na przykładzie Gdyni

"Lista zakazanych Polakom przedmiotów podlegających konfiskacie była znacznie dłuższa. Oprócz radioodbiorników i gramofonów nie wolno było Polakom posiadać lornetek, instrumentów muzycznych, długich skórzanych butów, skórzanych teczek itp. Wszystko to zostało zarekwirowane przez Główny Urząd Powierniczy Wschód i przekazane do dyspozycji napływających do miasta Niemców bądź zarządu miejskiego." (źródło)

Spotkanie poprowadzi Pani Barbara Męczykowska.

Data wydarzenia: 
19.12.2016
Udostępnij:
Więcej

Gdańsk: miasto - ludzie - wydarzenia - Życie codzienne podczas II wojny światowej

II wojna światowa była tragiczna nie tylko dla tych, którzy walczyli na froncie, ale także dla ludności cywilnej, która próbowała przeżyć w tych trudnych czasach. Po zajęciu ziem polskich przez III Rzeszę zaczęły się próby organizacji życia w nowej rzeczywistości. Stanęły urzędy, szkół nie było, w sklepach żywność zniknęła, zaczynało być zimno, a ludzie nie mieli opału... Żywność w czasie okupacji była sprzedawana na kartki. Powszechne było fałszowanie produktów - do chleba dodawano trocin, marmoladę robiono z buraków.

Data wydarzenia: 
08.06.2018
Udostępnij:
Więcej

"Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej"

 

 

 

Pierwsza w Polsce książka poświęcona w całości przemocy seksualnej w okresie wojny.

Seksualna praca przymusowa w nazistowskim burdelu nadal pozostaje w sferze tabu. Przemilczane jest samo istnienie systemu kontrolowanego nierządu. Przemilczane są jego ofiary. Przemilczany jest też okres powojenny – czas, w którym zmuszane do prostytucji kobiety oskarżano o kolaborację i którym publicznie golono głowy. 

Data wydarzenia: 
22.03.2019
Udostępnij:
Więcej
Subskrybuj RSS - II wojna światowa