Jesteś tutaj

kaszuby

"Żelewscy w cieniu von dem Bacha"

Książka wydana została przez Wydawnictwo Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy w Krakowie. Jej treść  traktuje nie tylko o kaszubskiej szlacheckiej rodzinie Żelewskich, ale także o innych przedstawicielach tej klasy społecznej z Kaszub i Pomorza. To historia szlachty na pograniczu kaszubsko-polsko-niemieckim na przestrzeni XIX i XX wieku z jej złożoną kaszubsko-polsko-katolicką i kaszubsko-niemiecko-ewangelicka tożsamością.

Data wydarzenia: 
22.10.2019
Udostępnij:
Więcej

Promocja książki "Fenyks"

Artur Jabłoński - Kaszuba, ur. w 1970 roku w Pucku. Absolwent historii na Uniwersytecie Gdańskim, doktorant literaturoznawstwa na Akademii Pomorskiej w Słupsku. Dziennikarz, niegdyś redaktor telewizyjnego magazynu kaszubskiego „Rodnô zemia” i redaktor naczelny miesięcznika „Pomerania”. Założyciel Radia Kaszëbë. Autor kilku przewodników turystycznych, z których najbardziej ceni sobie Wędrówki po Kaszubach. Opowieści o miejscach i ludziach z 1997 roku. Pisarz, który opublikował trzy powieści w języku kaszubskim: Namerkôny, Smùgã i Fényks.

Data wydarzenia: 
29.10.2015
Udostępnij:
Więcej

"Za siódmym jeziorem. Kaszuby" - spotkanie z Wojsławem Brydakiem

W piątek 20 stycznia o 1800 w Bibliotece Manhattan odbędzie się promocja albumu Wojsława Brydaka Za siódmym jeziorem. Kaszuby. Autor przedstawia słowem i obrazem Kaszubszczyznę,  po trosze wyjętą z biegu czasu. Zbiór szkiców i kolekcja fotograficznych pejzaży pozwalają postrzegać magię Kaszub na nowo, dostrzegać niepowtarzalne tonacje tych stron. Album można potraktować jako alternatywny przewodnik po Kaszubach.

Data wydarzenia: 
20.01.2017
Udostępnij:
Więcej

Promocja "Bibliografii Kaszub", t.2 (1957-1970)

Tom drugi „Bibliografii Kaszub” obejmuje artykuły z czasopism opublikowane w latach 1957–1970 (prawie 7000 pozycji!). Ich tematyka jest bardzo różnorodna. Po Październiku 1956 r.,w porównaniu z epoką poprzednią, niektóre tematy były poruszane znacznie częściej. Ówczesna prasa dużo miejsca poświęcała budowie szkół, aktywizacji kulturalnej wsi i miasteczek, rozwojowi turystyki, służbie zdrowia czy działalności powstałego w końcu 1956 r. Zrzeszenia Kaszubskiego (od 1964 r. Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego).

Data wydarzenia: 
01.10.2015
Udostępnij:
Więcej
Subskrybuj RSS - kaszuby