Pocztówkowa podróż po Pomorzu - kolekcja Magdaleny Piaseckiej
Zapraszamy do obejrzenia pocztówkowej wystawy on-line (kliknij).
Zapraszamy do obejrzenia pocztówkowej wystawy on-line (kliknij).
Pierwsze 10 osób, które nadeślą poprawne odpowiedzi otrzyma jako wygraną powieść Mirosława Tomaszewskiego „Powrót Wilka”, nagrodzoną w Gdańskim Konkursie Literackim 2020. Będzie ją można odebrać w recepcji siedziby Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, przy ul. Targ Rakowy 5/6.
Książka wydana została przez Wydawnictwo Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy w Krakowie. Jej treść traktuje nie tylko o kaszubskiej szlacheckiej rodzinie Żelewskich, ale także o innych przedstawicielach tej klasy społecznej z Kaszub i Pomorza. To historia szlachty na pograniczu kaszubsko-polsko-niemieckim na przestrzeni XIX i XX wieku z jej złożoną kaszubsko-polsko-katolicką i kaszubsko-niemiecko-ewangelicka tożsamością.
Olga Dębicka - dziennikarka podróżnicza, reportażystka, pisarka. Ukończyła
filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Współpracuje z gazetami
regionalnymi i czasopismami ogólnopolskimi. Publikowała od "Dziennika
Bałtyckiego" po "Dialog Deutsch-Polnisches Magazin" i "National
Geographic". Zadebiutowała książką: "Dziwka i Madonna. Marka Hłaski
widzenie świata" (eseje krytyczno-literackie, 1996). Zbiór reportaży o
powojennych losach gdańszczan złożył się na książkę "Fotografie z tłem.
"Krwią i blizną" to niezwykła książka dotycząca dziejów Gdyni, Gdańska i Pomorza. Składa się z krótkich szkiców: jedne mają charakter gawędy, drugie są minireportażami, inne to krótkie eseje. Mimo tak zróżnicowanej formy, całość zachowuje spójność. Autorowi udało się poprzez bogactwo faktów i plejadę opisywanych postaci odtworzyć klimat okresu międzywojnia, wojny - m.in. bohaterstwa obrońców Kępy Oksywskiej, a także trudnej powojennej odbudowy. Książkę wzbogacają liczne mało znane materiały zdjęciowe.
Zapraszamy!
Poznamy Kociewie i Żuławy i ich mieszkańców. Dowiemy się kim byli gburowie i jak żyli, jak menonici wpłynęli na kształt naszego Pomorza. Obejrzymy domy podcieniowe ich budowę i cechy typowe. Posłuchamy plotek i ciekawostek związanych z tymi częściami Pomorza.
Franciszek Szczęsny urodził się w 1946 roku na Kaszubach. Tam spędził dzieciństwo i młodość. Jest oficerem zawodowym Wojska Polskiego w stanie spoczynku. Obecnie mieszka w Gdańsku.
W swoim dorobku literackim ma publikacje o tematyce historycznej, wojskowej i obyczajowej, zawsze umiejscowione na Pomorzu.
Jest też autorem bajek dla dzieci m.in. w języku kaszubskim. W 1986 roku otrzymał nagrodę wydawnictwa Iskry za powieść Na przekór. W 1987 roku ukazała się saga rodziny
z podkartuskiej wsi W krainie Gryfa.
Franciszek Szczęsny, w swoim dorobku literackim ma publikacje o tematyce historycznej, wojskowej i obyczajowej, umiejscowione zawsze na Pomorzu.
Jest autorem powieści : W krainie gryfa, Gryfowy szaniec, Na przekór, Kamienista droga, Za mną same zgliszcza.
Jest laureatem trzech nagród literackich: Wydawnictwa Iskry za Na przekór z 1982 roku, Miasta Gdańska im. Bolesława Faca za Gryfowy szaniec z 2003 roku, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie za Kamienistą drogę z 2007 roku.
Poznamy Kociewie i Żuławy i ich mieszkańców. Dowiemy się kim byli gburowie i jak żyli, jak menonici wpłynęli na kształt naszego Pomorza. Obejrzymy domy podcieniowe ich budowę i cechy typowe. Posłuchamy plotek i ciekawostek związanych z tymi częściami Pomorza.