Spotkanie autorskie z Maciejem Marciszem
Zobaczysz, przyjdzie taki czas, że prawdziwych przyjaciół policzysz na palcach jednej ręki.
- powiedzenie naszych rodziców
Zobaczysz, przyjdzie taki czas, że prawdziwych przyjaciół policzysz na palcach jednej ręki.
- powiedzenie naszych rodziców
Nawet indianie w ostatniej wiosce przed Kolumbią robili zakłady, czy biali wyjdą z lasu, a jeżeli tak to w jakim składzie i po jakim czasie. Ku ich zdziwieniu wrócili wszyscy, o własnych siłach, a indianie sami dopytywali się, jaka jest dżungla ''tam daleko'', gdyż sami aż tak się nie zagłebiają. Wszystkie przygody oraz realny opis sytuacji przedstawił w swojej autorskiej książce Michał Zieliński, jeden z uczestników ekspedycji.
O kulturze kulinarnej Kraju Porannej Ciszy opowie Magdalena Tomaszewska-Bolałek – orientalistka, dziennikarka, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii", "Zwierzęta zodiaku w kulturze Japonii", "Japońskie słodycze" (książka zdobyła główną nagrodę w konkursie Gourmand World Cookbook Awards za 2013 rok w kategorii kuchnia japońska) i "Tradycje kulinarne Korei". Zajmuje się badaniami nad historią kuchni z różnych zakątków świata, antropologią jedzenia, neurogastronomią, food designem, dyplomacją oraz turystyką kulinarną.
Charles Berg (ur. 1986) - właśc. Grzegorz Płotka; pseudonim pochodzi od niemieckiej nazwy wzgórza Pachołek w Oliwie - Karlsberg. Jest absolwentem historii i administracji na Uniwersytecie Gdańskim. Prywatnie autor interesuje się historią, mitologią i wierzeniami ludowymi. Należy do fanów muzyki rockowej, kryminałów oraz fantastyki. Sam o sobie mówi, że jest fascynatem kina noir.
Żeby to zrozumieć, nie trzeba znaleźć się na pryczy w obozie dla uchodźców, wystarczy stać się „psychicznym bezdomnym”. Z tego założenia wyszedł Krzysztof Maria Załuski, który powraca kolejnym zbiorem opowiadań do swojej głównej pasji literackiej – emigracji, zarówno tej przestrzennej, jak i mentalnej. Jego "Imigranci" (wydani w Wydawnictwie Oskar) to postaci z krwi i kości, które demitologizują stereotyp "szczęśliwej codzienności". Jest ona bowiem dla nich pasmem udręk, które wytrzymują tylko najsilniejsi.
Zapraszamy na spotkanie z cyklu BIOGRAFIE OD NOWA.
Zapraszamy na spotkanie z cyklu BIOGRAFIE OD NOWA.
Łobuziara z urodą nastolatki i głosem Jana Himilsbacha, w zasadzie nie musiała niczego grać. Pojawiła się w polskim kinie znikąd i od razu stała się fenomenem: przed kamerą bardziej naturalna od szkolonych aktorek, utożsamiała „polski sen lat 90.” – była idealną dziewczyną z sąsiedztwa, która trafiła na okładki magazynów i do telewizji w szczytowych godzinach oglądalności. Ania Przybylska została „Królową Serc” w kraju, w którym ludzie sukcesu – zwłaszcza „piękni i młodzi” – nigdy nie mają łatwo.
Kiedy w sierpniową sobotę 1980 roku zadowoleni z podwyżki robotnicy zakończyli strajk i chcieli wyjść ze Stoczni Gdańskiej, to one zamknęły bramy, tym samym rozpoczynając strajk solidarnościowy. Podobno na murze stoczni wisiał transparent z napisem „Kobiety nie przeszkadzajcie nam, my walczymy o Polskę."
One odważyły się przeszkodzić.
„Trupów hurtowo trzech” to zbiór opowiadań, który powstał w charytatywnym celu. Najlepsi polscy pisarze kryminałów oddali swe pióra, by wspomóc budowę wyjątkowego Domu i stworzyli niezwykły zbiór opowiadań. Zawodowi mordercy i amatorzy, makabra i farsa przeplatają się w książce, ukazując różnorodne oblicza polskiego kryminału. Kupując książkę, wspieracie budowę poznańskiego Domu Autysty - bezpiecznego domu z profesjonalną opieką dla dorosłych osób z autyzmem.