Jesteś tutaj

Słowianie

Żadanice, motanki - słowiańskie lalki

Tradycja robienia motanych laleczek wywodzi się z czasów słowiańskich. To lalki wykonywane ze skrawków materiałów bez użycia igły (nie są szyte).

Tworzone ze skrawków materiałów, końcówek tkanin, także z materiałów z odzysku, wpisują się dziś w ideę upcyklingu.

Uczestnicy będą mieli zapewnione materiały do zajęć!

 

NA ZAJĘCIA OBOWIĄZUJĄ ZAPISY

- osobiście w bibliotece

- telefonicznie: 58 344-02-59

Data wydarzenia: 
21.06.2022
Udostępnij:
Więcej

Korowód słowiański - opowieść o Marzannie i Jaryle - ODWOŁANE

Kultura dawnych Słowian to fascynujący temat. Jej ślady znajdujemy nie tylko w wykopaliskach archeologicznych, ale przede wszystkim w tradycjach ludowych, które przetrwały zmienne koleje historii, a "Korowód słowiański" to cykl comiesięcznych spotkań warsztatowych, podczas których poznamy niezwykłe zwyczaje naszych przodków, postaramy się zrozumieć ich świat i nauczymy się wykonywać przedmioty, które i oni wykonywali.

Data wydarzenia: 
14.03.2020
Udostępnij:
Więcej

Za próg, za bramę, za rzekę – opowieści o duchach, przodkach i zaświatach Słowian - ODWOŁANE

W ramach wykładu zostaną przedstawione ludowe słowiańskie wierzenia pośmiertne, koncepcje  eschatologiczne, mitologiczny obraz świata umarłych w mitologii Słowian. Poznamy też rolę duchów przodków w obrzędowości słowiańskiej, a także mityczny obraz świata w kontekście kultu przodków i wierzeń o krainie umarłych, symbolikę i przebieg obrządków pogrzebowych. Uzupełnieniem treści wykładu będą informacje na temat praktyk szamanistycznych i ekstatycznych i dawnych Słowian oraz kilku zagadnień z zakresu ludowych praktyk magicznych.

Data wydarzenia: 
13.03.2020
Udostępnij:
Więcej
Subskrybuj RSS - Słowianie