Jesteś tutaj

Spotkania z historią

Powrót Pomorza do Polski 1920 r.

Początek roku 1920 na Pomorzu mimo zimy był gorący. Zbliżał się czas, kiedy to zgodnie
z postanowieniami Traktatu Wersalskiego ziemie te miały zostać przejęte przez Wojsko Polskie na czele z gen. Józefem Hallerem. Przedsięwzięcie to miało trwać prawie miesiąc. A jego ostatnim aktem były symboliczne zaślubiny Polski z morzem w Pucku.

 

Data wydarzenia: 
06.02.2020
Udostępnij:
Więcej

„Spotkania z historią” - Niespodziewany koniec komunizmu. Koniec PRL i rozpad PZPR. Prelekcja dr Michała Przeperskiego z IPN

Opowieść o dziesięcioleciu, które niektórzy uważają za zmarnowane, o garstce tych co nie zwątpili, i o milionach tych, którzy próbowali po prostu przeżyć. Historia partii komunistycznej w Polsce, podejmowanych przez nią prób reform, które nie mogły się powieść. W końcu, analiza kilku mitów, które nie pozwalają dobrze zrozumieć, co stało się w Polsce w roku 1989.

 

dr Michał Przeperski – historyk, zajmuje się transformacją ekonomiczną, społeczną i ustrojową w Europie Środkowej na przełomie lat 80. i 90.

Data wydarzenia: 
09.01.2020
Udostępnij:
Więcej

"Spotkania z historią" - Październik 1956 r. w Gdańsku. Prelekcja Krzysztofa Filipa z IPN

Opierając się na własnych ustaleniach badawczych oraz na literaturze przedmiotu, prasie  oraz zebranych relacjach, prelegent przedstawi przyczyny, przebieg i konsekwencje przełomowych wydarzeń Polskiego Października '56 na terenie Gdańska. Zaprezentuje również postulaty wiecujących, opisze przejawy ówczesnej aktywności obywatelskiej i pokaże fotografie z tych wydarzeń.

Data wydarzenia: 
07.11.2019
Udostępnij:
Więcej

Spotkania z historią - Tajna Organizacja Wojskowa "Gryf Pomorski"

Tajna Organizacja Wojskowa „Gryf Pomorski”, kontynuatorka „Gryfa Kaszubskiego” utworzonego na przełomie 1939 i 1940, była największą na Pomorzu Gdańskim niezależną, podziemną, regionalną organizacją konspiracyjną o charakterze wojskowo-cywilnym. Działała od połowy 1941 r. do końca marca 1945 r. Szczególną aktywność przejawiała na terenach wiejskich i leśnych, prowadząc działania sabotażowe i walkę zbrojną przeciw niemieckiemu okupantowi.

Data wydarzenia: 
18.01.2016
Udostępnij:
Więcej
Subskrybuj RSS - Spotkania z historią