Jesteś tutaj

NOMINACJE DO POMORSKIEJ NAGRODY LITERACKIEJ ZA 2020 ROK

NOMINACJE DO POMORSKIEJ NAGRODY LITERACKIEJ ZA 2020 ROK

PNLogo.jpg

Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku po raz czwarty zaprosiły wydawnictwa, stowarzyszenia literackie, instytucje kultury, redakcje czasopism literackich, wyższe uczelnie humanistyczne, biblioteki i media do zgłoszenia kandydatur do Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2020. Na liście lektur wydanych w 2020 roku, które spełniły wymagania regulaminu nagrody, znalazło się przeszło 400 pozycji.

Jury Pomorskiej Nagrody Literackiej pracujące w składzie: prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski, Bożena Orczykowska, Elżbieta Pękała, dr hab. Katarzyna Szalewska oraz  Władysław Zawistowski na posiedzeniu w dniu 6 września 2021 ogłosiło nominacje do Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2020 w dwóch kategoriach:

Literacka Książka Roku:

  • Tadeusz Dąbrowski, Scrabble (poezja)  – Warszawa 2020, PIW
  • Dariusz Filar, Szklanki żydowskiej krwi (powieść), Gdańsk 2020, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna
  • Antoni Pawlak, Ale bez rozgrzeszenia (poezja), Mikołów 2020, Instytut Mikołowski
  • Barbara Szczepuła, W domu wroga (reportaże), Sopot 2020, Wydawnictwo ARCHE

Pomorska Książka Roku:

  • Janusz Dargacz, Od Sopotu po Stogi. Początki kąpielisk morskich w okolicach Gdańska (1800-1870), Gdańsk 2020, Muzeum Gdańska
  • Dorota Karaś, Marek Sterlingow, Walentynowicz: Anna szuka raju, Kraków 2020, Wydawnictwo Znak
  • Michał Ślubowski, Czarownice mieszczki pokutnice: gdańskie szkice herstoryczne, Gdańsk 2020, Wydawnictwo Marpress
  • Wrzeszcz!:  Mikołaj Trzaska – autobiografia, rozmawiają: Tomasz Gregorczyk, Janusz Jabłoński, Kraków 2020, Wydawnictwo Literackie
  •  

13 października 2021 w Teatrze Wybrzeże – scena Stara Apteka odbędzie się wieczór literacki z autorami wszystkich nominowanych książek, prezentujący nominowane pozycje. Rozmowę z autorami poprowadzi dyrektor WiMBP Jarosław Zalesiński.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach zostaną wyłonieni podczas gali wręczenia Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2020, która odbędzie się 27 października 2021 w Centrum Świętego Jana w Gdańsku. 

Fundatorem nagrody jest Samorząd Województwa Pomorskiego.