Jesteś tutaj

V EDYCJA POMORSKIEJ NAGRODY LITERACKIEJ

V EDYCJA POMORSKIEJ NAGRODY LITERACKIEJ

 

2018_wiatr_od_morza-pomorska_kolor.png

 


 

PRZYJMOWANIE ZGŁOSZEŃ DO POMORSKIEJ NAGRODY LITERACKIEJ ZOSTAŁO ZAKOŃCZONE

31 marca  Biuro Pomorskiej Nagrody Literackiej, zakończyło przyjmowanie zgłoszeń do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”.

W tym roku odnotowaliśmy rekordową liczbę zgłoszeń od wydawnictw, zrzeszeń literackich, uczelni humanistycznych, instytucji kultury i bibliotek, nie tylko z Pomorza, ale z całej Polski. Wśród zgłoszonych do nagrody książek jest cały wachlarz różnorodnych pozycji. Oprócz wielu powieści znajdziemy również literaturę dziecięcą, biografie, tomiki poetyckie, reportaże, a nawet dramaty. Oczywiście nie zabrakło licznych monografii i opracowań poświęconych architekturze, historii, przyrodzie i innym zagadnieniom tematycznie związanym z Pomorzem.

Jury Pomorskiej Nagrody Literackiej, które od tego roku pracuje w składzie:

- prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski – literaturoznawca,

- Władysław Zawistowski – dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku,

- prof. dr hab. Edmund Kizik – historyk,

- Elżbieta Pękała - redaktor, promotor czytelnictwa

- dr hab. Katarzyna Szalewska, prof. UG

czeka ogromna praca. Na liście książek, które będą ubiegały się o tytuł Literackiej Książki roku jest 168 pozycji, natomiast o miano Pomorskiej Książki Roku walczyć będzie aż 260 tytułów. To znacznie więcej niż w ubiegłych latach.

Pomorska Nagroda Literacka w 2022 roku zostanie wręczona po raz piąty. Choć nie ma jeszcze długoletniej tradycji, jest już najważniejszym wyróżnieniem dla twórców literatury na Pomorzu. W ubiegłych latach laureatami zostali Martyna Bunda za powieść „Nieczułość”, Monika Milewska za książkę „Latawiec z Betonu”, Izabela Morska za „Znikanie” oraz Antoni Pawlak za tom wierszy „Ale bez rozgrzeszenia”. Kto dołączy do tego grona w tym roku?

Prace jury potrwają do połowy października. We wrześniu zostaną ogłoszone nominacje do Pomorskiej Nagrody Literackiej w dwóch kategoriach. Zwycięzcę poznamy podczas gali wręczenia nagrody 21 października w Centrum Św. Jana w Gdańsku.

Fundatorem Pomorskiej Nagrody Literackiej jest Samorząd Województwa Pomorskiego.

post.jpg

 


OGŁASZAMY V EDYCJĘ POMORSKIEJ NAGRODY LITERACKIEJ „Wiatr od morza”

więcej informacji...