WALENTYNOWICZ: ANNA SZUKA RAJU – Dorota Karaś i Marek Sterlingow

Druga książka, która otrzymała nominację do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” w kategorii Pomorska Książka Roku to biografia „Walentynowicz. Anna szuka raju” autorstwa Doroty Karaś i Marka Sterlingowa, wydana przez wydawnictwo Znak.

„Życie prywatne Anny (Walentynowicz) skrywa wiele tajemnic. Nie opowiada o tym, co przeżyła w czasie wojny. Ucieka od rodziny, która zabrała ją z Wołynia. Będąc w ciąży, rozstaje się z ojcem dziecka. Nikomu, nawet synowi, nie zdradzi jego tożsamości. Szczęśliwe małżeństwo z Kazimierzem kończy przedwczesna śmierć męża. Przez dużą część życia Anna toczy walkę z nowotworem.

Dorota Karaś i Marek Sterlingow dotarli do nigdy nie publikowanych archiwalnych nagrań i dokumentów. Odwiedzili rodzinę Anny w Ukrainie, skłonili do zwierzeń jej syna, Janusza Walentynowicza. Rozmawiali z przyjaciółmi i przeciwnikami Anny: Lechem Wałęsą, Bogdanem Borusewiczem, Hanną Krall, Krzysztofem 2, agentem, który zaważył na relacjach Anny z Wałęsą. Przeczytali w IPN-ie teczki związane z opozycją.

Walentynowicz. Anna szuka raju to nie tylko rzetelne biograficzne śledztwo, ale wciągająca opowieść o kobiecie, której życie było nierozerwalnie związane z najważniejszymi wydarzeniami w powojennej Polsce.

Dorota Karaś – dziennikarka gdańskiego oddziału “Gazety Wyborczej”, na co dzień zajmuje się tematyką społeczną, historyczną i kulturalną. Autorka książek reporterskich „Szafa, czajnik, obwodnica. Rozmowy z obcokrajowcami” i biografii „Cybulski. Podwójne salto”. Laureatka nagrody im. Bolesława Michałka za najlepszą książkę filmową w 2016 roku, nagrody czytelników w konkursie Grand Press – Reporterska Książka Roku, Splendor Gedanensis oraz nagrody specjalnej Marszałka Województwa Pomorskiego w Dziedzinie Kultury za 2020 r.

Marek Sterlingow – dziennikarz, był korespondentem wojennym w Afganistanie, pracował w gdańskiej redakcji “Gazety Wyborczej”, portalu Gazeta.pl i “Radiu Gdańsk”. Współautor dwóch książek o tematyce historycznej: “Pomorze w ogniu” i “Narodziny Solidarności. Kroniki sierpniowe”. Laureat nagrody czytelników w konkursie Grand Press – Reporterska Książka Roku oraz Splendor Gedanensis.