Zapraszamy na niezwykle ciekawy wieczór 6 czerwca o godzinie 17:30 wypełniony rozmowami o teatrze, filmie, muzyce i literaturze. Gośćmi Biblioteki Ratuszowej będą trzej wyjątkowi artyści: Marek Richter, Andrzej Śledź i Jacek Wester. Wszyscy trzej są absolwentami Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni oraz solistami Teatru Muzycznego w Gdyni. Wszyscy trzej mają na swoim koncie ogromny dorobek artystyczny, wiele niezapomnianych kreacji zarówno musicalowych na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni, jak również w teatrach dramatycznych i filmach. W Bibliotece Ratuszowej opowiedzą o swojej drodze artystycznej, o życiu w teatrze i życiu teatrem. Usłyszymy wiele anegdot i opowieści o ich jakże ciekawej pracy.
1. Marek Richter – aktor, menadżer i współtwórca Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie, filmowiec, reżyser, scenarzysta, fotograf, wykładowca i nauczyciel sztuki. W Teatrze Muzycznym w Gdyni pamiętne role to: Heathcliff w musicalu „Wichrowe Wzgórza”, Lancelot w „Spamalocie”, Prospero w „Prospero’s world”, Harry Trevor w „Kiss me, Kate”, Pastor Moore w „Footloose”, Richard Hannay w „39 stopni”, Woland w „Mistrzu i Małgorzacie”. Wystąpił także w musicalach: „Piaf”, „Ja kocham Rózię” „Francesco”, „Piękna i bestia”, „My fair lady”, „Grease”, „Shrek”, „Przygody Sindbada Żeglarza”, „Mały książę. Końcówka”, „Cud albo Krakowiaki i Górale” „Skrzypek na dachu”, „Lalka”, „Gorączka sobotniej nocy”. Oprócz gdyńskiej sceny, występował w teatrach: Atelier w Sopocie, Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Jaracza w Olsztynie, Teatrze Dramatycznym w Elblągu, Teatrze Bagatela w Krakowie, Teatrze Małym i Scenie Kameralnej Teatru Narodowego w Warszawie, a także w Operze Nova w Bydgoszczy. Zagrał wiele ról dramatycznych, najważniejsze z nich to: Charley w „Wyznaniach Łgarza”, John Proctor w „Czarownicach z Salem”, Czerwona twarz w spektaklu „Weisman i Czerwona twarz” – a także tytułowe role Makbeta i Otella w scenicznych adaptacjach Szczekspira. Dzięki staraniom Marka Richtera powstał sopocki teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej. Osiecka napisała dla niego wiele piosenek, które można było usłyszeć w spektaklach Teatru Atelier oraz na płytach CD: „Pięć oceanów”. Oprócz ról teatralnych aktor ma na swoim koncie spory dorobek filmowy. Zajmuje się działalnością edukacyjną. Prowadzi zajęcia teatralne w Teatrze Junior i w Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni. Uczy także w Studium Wokalno – Aktorskim im. D. Baduszkowej.
2. Andrzej Śledź – aktor, współtwórca teatralnika „Antrakt”, w którym zamieszcza swoje felietony. Autor przekładów musicalowych standardów dla Teatru Muzycznego w Gdyni. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt doskonale wykreowanych ról musicalowych, a największe z nich to: Javert w „Les Miserables”, Don Kichot w „Człowieku z La Manchy”, Ebenezer Scrooge w „Scrooge”, Georges w „Klatce wariatek”, Amos Hart w „Chicago”, Płukownik Pickering w „My fair lady”, Fred Buscaglione w „Roxi Bar”, Anatoly Sergievski w musicalu „Szachy”, czy Judasz w „Jesus Christ Superstar”. Ponadto wystąpił w musiacalach: „Cud albo Krakowiaki i Górale”, „Ghost”, „Zły”, „Przygody Sindbada Żeglarza”, „Klub Kawalerów”, „Fame”, „Francesco”, „Footloose”, „Sen nocy letniej”, „Oliver”, „The Fantastic”, „Kompot”, „Opera za trzy grosze” i wielu innych. Za pracę artystyczną był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Współpracował z Operą Novą w Bydgoszczy i Operą Bałtycką. Zagrał także w serialach „Radio Romans”, „Trzy szalone zera”, „Złotopolscy”, „Lokatorzy”, „Sąsiedzi” oraz w filmach kina niezależnego.
3. Jacek Wester – aktor, pedagog, poeta, artysta wszechstronne wykształcony. Studiował językoznawstwo na doktoranckich studiach wydziału filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego, ukończył logopedię artystyczną, politologię. Jest też absolwentem Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. M. Wańkowicza i oczywiście Studium Wokalno – Aktorskiego im. D. Baduszkowej. Pomysłodawca i redaktor naczelny teatralnika Antrakt. Wystąpił w wielu spektaklach Teatru Muzycznego w Gdyni, a publiczność mogła zapamiętać jego role: Perona w musicalu „Evita” – Shreka „Shreku” – za która otrzymał Nagrodę Teatralną Prezydenta Miasta Gdyni, Pułkownika Pickering w „My fair lady”, Papieża Innocentego w „Francesco”, Albina / Zazę w „Klatce wariatek”, Piłata w „Jesus Christ Superstar”, Blaszanego Drwala w „Czarodzieju z krainy Oz”, Jabadora w „Atlantis” – kolejna Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni za ta kreację. Ponadto wystąpił w musicalach: „Szachy”, „Cud albo Krakowiaki i Górale”, „Zły”, „Przygody Sindbada Żeglarza”, „Chłopi”, „Spamalot”, „Piękna i bestia”, „Footloose – wrzuć luz!”, „Janosik czyli Na szkle malowane”, „Ania z Zielonego Wzgórza”, „Scrooge”, „Z życia krawcowych musicalowych”, „Wichrowe Wzgórza”, „Happy end”, „Cabaret”, „West side story”, „Żołnierz królowej Madagaskaru”, „Człowiek z La Manchy”, „Me and my girl”, „Czarna dziura”, „Huśtawka”, „Opera za trzy grosze” i inne. Współpracował z: Zespołem Estradowym Marynarki Wojennej „Flotylla” jako choreograf, z Bałtyckim Teatrem Dramatycznym, z Teatrem Wielkim w Łodzi, oraz z Teatrem Powszechnym w Radomiu. Jest mistrzem stepowania. Należy do stowarzyszenia Fred Astaire Performing Art Association w Miami (USA) – skupiającego nauczycieli stepu. Naukę stepowania rozpoczął pod okiem Danuty Dunin – Wąsowicz, następnie kontynuował u Jiriny Nowakowskiej oraz Franka Tovena z Pragi. Po latach doświadczeń wypracował własną metodę nauczania, opartą na amerykańskiej szkole Astaira. Od 1991 do 2013 nauczał stepu i wymowy w Państwowym Policealnym Studium Wokalno – Aktorskim im. D. Baduszkowej. Autor choreografii i układów stepowych do spektakli „Spamalot” (reż. M. Korwin, 2010) i „Kiss me, Kate” (reż. M. Korwin, 2006). W 2020 wydał tomik wierszy i piosenek pt. „Znalezione w pandemii”, który będzie można zakupić podczas spotkania. Jest także redaktorem jubileuszowej książki „Obłąkani teatrem” (2016), wydanej z okazji 50-lecia Studium i autorem przekładów musicali.