I Ty zostaniesz Picassem? Historia sztuki nowoczesnej dla dzieci – cykl warsztatów (obowiązują zapisy!)

[Warsztaty finansowane ze środków Rady Dzielnicy Oliwa] Sztuka nowoczesna budzi w nas wiele różnych, często skrajnych emocji. Mamy wrażenie, że artysta „robi nas w konia” prezentując bohomazy, które w dodatku warte są fortunę. Wyjaśnienie genezy poszczególnych kierunków w sztuce nowoczesnej ułatwia jej zrozumienie. Pozwala prześledzić drogę, jaką przeszedł twórca. Dlaczego Picasso widział świat inaczej? Czy domalowanie wąsów na portrecie Mona Lizy to sztuka? Co jest dziełem sztuki, a co nim nie jest? Na te, i wiele innych pytań poszukamy wspólnie odpowiedzi w trakcie 6 spotkań warsztatowych w Bibliotece Oliwskiej.

Każde ze spotkań składa się z dwóch części – krótkiej prezentacji wyjaśniającej wybrane zagadnienia związane ze sztuką awangardową oraz warsztatów, podczas których młodzi uczestnicy sami będę mogli odtworzyć drogę twórczą Pabla Picassa, Salvadora Dali czy Andy’ego Warhola.

 

  1. Kwadratowy pomidor. Czy każdy może malować jak Picasso?
  2. Kawałki codzienności. Collage i sztuka.
  3. Wybuchająca tubka z farbą. Ekspresja i ekspresjoniści.
  4. Co Ci się śniło? Salvador Dali i surrealistyczny ser camembert.
  5. Kto domaluje wąsy Mona Lizie? Sztuka i nie-sztuka u dadaistów.
  6. Superman i Coca-cola. Sztuka w rytmie POP.

 

Spotkania przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-12 lat.

Ilość spotkań: 6

Czas trwania jednego spotkania: 90-120 minut

Liczba uczestników: 10-12 osób

Zapisy:

 

Prowadzący:
Błażej Ciarkowski – Architekt i historyk sztuki. Adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego. Zainteresowania badawcze koncentruje na powojennej architekturze polskiej i światowej. Dwukrotny laureat stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autor książek oraz artykułów naukowych i popularno-naukowych (m.in. „Bolesław Kardaszewski. Architektura i polityka”, „Odcienie szarości. Architekci i polityka w PRL-u”, „Miastoprojektanci: łódzcy architekci w czasach PRL-u”). Posiada kilkunastoletnie doświadczenie dydaktyczne, w czasie którego prowadził wykłady i seminaria z zakresu historii sztuki, a także ćwiczenia z rysunku. Popularyzator nauki o sztuce i architekturze m.in. w ramach cyklu zajęć Uniwersytet Łódzki Dla Dzieci.

 

[Warsztaty finansowane ze środków Rady Dzielnicy Oliwa]

Filia Biblioteka Oliwska
Data wydarzenia Godzina wydarzenia
11:00
I Ty zostaniesz Picassem? Historia sztuki nowoczesnej dla dzieci - warsztaty.