„Islandia i Polacy. Historie tych, którzy nie bali się zaryzykować” – spotkanie autorskie z Aleksandrą Kozłowską i Mirellą Wąsiewicz

„Lećmy gdzieś! Zacznijmy od zera” – zdecydował w 2014 Kuba Kaźmierczyk z Rzeszowa, dziś dyrektor centrum sportowego oraz ratownik w Rescue Team w Vík í Mýrdal na południu Islandii.

Podobnie jak on, w poszukiwaniu nowego początku na wyspę ognia i lodu, ruszyły tysiące Polaków. I wciąż ruszają. Kuszą ich stosunkowo wysokie zarobki, socjal dający zabezpieczenie rodzinie, luźne podejście do kariery. Ale nie tylko. Wyspy to wyzwanie. I tak jest właśnie z Islandią dla Polaków. Niczym wikingowie wyprawiamy się tam gnani ciekawością, potrzebą zmiany, sprawdzenia czy damy radę. Wielu rzeczywiście się udaje, wielu też „odpada”. Ląduje na zasiłku, albo na ulicy z butelką landy, lokalnego bimbru w zmarzniętej dłoni.

Co o tym decyduje? Co sprawia, że jedni dorabiają się majątku i gwiazdki z nieba, inni organizują wielki strajk, a jeszcze inni zasiadają w radzie miasta Reykjavíku? Co okazuje się najcięższym bagażem zabranym na pokład tanich linii? A co największym koszmarem? (i nie chodzi tu o islandzki klimat)

Szukając odpowiedzi na te i inne pytania Aleksandra Kozłowska i Mirella Wąsiewicz w reportażu „Islandia i Polacy. Historie tych, którzy nie bali się zaryzykować” (wyd. Znak Literanova 2023) zebrały historie blisko trzydziestu bohaterów. Różnią ich wiek i doświadczenia, łączy nowy dom – Islandia.

O autorkach:

Aleksandra Kozłowska i Mirella Wąsiewicz to gdańszczanki, niegdyś dziennikarki i redaktorki Gazety Wyborczej. Obecnie Mirella prowadzi spotkania literackie oraz jest redaktorką strony internetowej klubu Żak. Aleksandra to freelancerka, publikuje m.in. w Polityce, Przekroju i Tygodniku Powszechnym. Realizowała wywiady z Polakami mieszkającymi za granicą dla Muzeum Emigracji w Gdyni. Tak natrafiła na Islandię. Wtedy też zrodził się pomysł na książkę, do której opowieści reporterki zbierały od 2018 do 2022 r.

 Książkę „Islandia i Polacy. Historie tych, którzy nie bali się zaryzykować” zrealizowano m.in. ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska oraz  przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego

Filia Biblioteka Żabianka
Data wydarzenia Godzina wydarzenia
18:00