Polska wielokulturowa

Zapraszamy na spotkanie podróżnicze z Andrzejem Garskim, który zabierze nas na wyprawę po Polsce i pokaże nam piękno wschodnich rubieży naszego kraju.

Na moich prezentacjach pokazałem już wiele krajów europejskich. Czas więc pokazać Polskę. Jednak moje spojrzenie jest trochę inne, bardziej dociekliwe. Chętniej zaglądam w mało znane rejony Polski, niż w te, które są wszystkim znane. Ma to dodatkowe zalety. Jest tam zdecydowanie mniej turystów, a wiec można spokojnie odpocząć, i zdecydowanie taniej. Nawet w niewielkiej miejscowości czy wiosce znaleźć można perełki architektury czy wspaniałą przyrodę.

 

Na prezentacjach zobaczymy kilkadziesiąt miejscowości,

 

od maleńkich wiosek po duże miasta, kilkanaście najładniejszych polskich zamków i pałaców (nie ruiny) i wspaniałe świątynie: kościoły, cerkwie, synagogi, meczety. Nie zabraknie też przyrody, zwłaszcza nadbużańskiej.

 

Tytuł spotkania narzucił się sam, „Polska wielokulturowa”. Właściwie dotyczy to w największym stopniu rejonów przygranicznych na wschodzie Polski. Zobaczymy wiec cały pas wschodniej Polski, od Puńska do Tomaszewa Lubelskiego.

 

Szczególnym miastem jest Włodawa nad Bugiem.

 

Włodawa przez wieki była miastem, w którym w zgodzie żyli obok siebie Polacy, Rusini (Ukraińcy) oraz Żydzi, którzy do II wojny światowej stanowili ponad 60% jego ludności.

 

Jest to jedyne miasto w Polsce, które na jednej krótkiej ulicy ma trzy bezprecedensowe zabytki: synagogę, cerkiew i kościół. Tradycję wielokulturowości upamiętnia i kultywuje coroczny Festiwal Trzech Kultur (żydowskiej, polskiej i ruskiej, związanych z trzema religiami: katolicyzmem, prawosławiem i judaizmem).

 

Wydaje się, że zachodzi tu bardzo ciekawe zjawisko wielokulturowości wyobrażonej, bo podstaw do autentycznej wielokulturowości już nie ma. Ludzie młodzi praktycznie historii nie znają, to jest smutne.

 

Zapraszam na spotkanie, Andrzej Garski

Filia Biblioteka Żabianka
Data wydarzenia Godzina wydarzenia
18:00