To gratka nie tylko dla miłośników historii Pomorza, ale też dla admiratorów sztuki. Mowa o starodruku „Topographia Electoratus Brandenburgici et Ducatus Pomeraniae” – dziele opisującym położenie, wygląd oraz dzieje miast i znaczniejszych wsi z terenu Brandenburgii i Pomorza. Pochodzi ze zbiorów Zamku Książąt Pomorskich Muzeum w Darłowie, które pozwoliło udostępnić je w postaci elektronicznej w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej.
Po raz pierwszy starodruk światło dzienne ujrzał staraniem Matthäusa Meriana i Martina Zeillera w 1652 r. we Frankfurcie nad Menem i to wydanie znajduje się w Darłowie. Stanowi jeden z tomów monumentalnej serii „Topographia Germaniae”, zawierającej opisy terenów Rzeszy i krajów ościennych, której publikowanie rozpoczęto w 1642 r. W kolejnych dziesięcioleciach (do roku 1688) ukazało się 31 tomów z ponad 2100 widokami i 92 mapami!
Tom prezentowany w tym odcinku ciekawostek z BBC traktuje o Brandenburgii i Pomorzu. Otwiera go ozdobna, alegoryczna karta tytułowa sygnowana przez Melchiora Küsella (1626-1684). Po niej następują karty z dedykacją dla Fryderyka Wilhelma I (1620-1688). Publikacja podzielona jest na trzy części, wyposażone w mapy, wiadomości historyczne i geograficzne na temat omawianych prowincji oraz opisy miejscowości ułożone w porządku alfabetycznym. Uzupełnia je ponad 70 rycin z widokami miast, twierdz, planów i widoków z lotu ptaka. Na końcu znajduje się indeks nazw geograficznych.
Zachęcamy do lektury!
Topographia Electoratus Brandenburgici et Ducatus Pomeraniae
Bałtycka Biblioteka Cyfrowa utworzona została w 2008 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku. W 2011 r. partnerem strategicznym przedsięwzięcia została Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. W sumie, wraz z pozostałymi partnerami, bibliotekę tworzą 33 instytucje. Upublicznione obiekty – czasopisma, książki, zdjęcia, dokumenty urzędowe, grafiki, kroniki, księgi adresowe i in. – dotyczą przede wszystkim Pomorza Gdańskiego i Środkowego.