Jak obchodzono w Polsce, w tym na Pomorzu, Dzień Kobiet – święto o północnoamerykańskich korzeniach – po II wojnie światowej, dowiedzieć się można w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej.
Zaczęło się 8 marca 1908 r. Wówczas w Nowym Jorku doszło do tragicznego wydarzenia: 129 kobiet – w czasie strajku związanego z pozostaniem w miejscu pracy – zginęło w pożarze fabryki Cotton. Powodem ich protestu było dążenie do skrócenia dnia pracy do 10 godzin, wynagrodzenie równe temu, jakie otrzymywali mężczyźni wykonujący te same czynności oraz złe warunki pracy. W tym samym roku, 3 maja, odbyła się w Chicago uroczystość z okazji Dnia Kobiet, będąca preambułą do obchodów Narodowego Dnia Kobiet 28 lutego 1909 r. w Nowym Jorku. Rok później Międzynarodówka Socjalistyczna zebrana w Kopenhadze ogłosiła Międzynarodowy Dzień Kobiet jako hołd dla ruchu na rzecz praw kobiet i pomoc im w osiągnięciu powszechnych praw wyborczych. Po raz pierwszy obchodzono go 19 marca 1911 r. w Niemczech, Austrii, Danii i Szwajcarii.
W 1913 r. Dzień Kobiet zaczęto fetować w Rosji, gdzie od 1922 r. stał się wydarzeniem proletariackim, skupiającym się wokół Rosyjskiej Partii Komunistycznej (bolszewickiej), związków zawodowych i haseł budowania nowego ładu społecznego. W Polsce zyskał na popularności dopiero po zakończeniu II wojny światowej – pod wpływem naszego wschodniego sąsiada.
Zachęcamy do poznania artykułów o tym, jak obchodzono go po 1945 r. na Pomorzu. Poniżej prezentujemy tylko wybrane teksty. Jest ich dużo więcej. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę biblioteki cyfrowej słowa „Dzień Kobiet”, a następnie zrobić to samo już we wskazanej publikacji, po wywołaniu klawiszami Ctrl+F kolejnej wyszukiwarki.
DZIENNIK BAŁTYCKI, 1949, NR 66, S. 1
DZIENNIK BAŁTYCKI, 1960, NR 58, S. 1–3
DZIENNIK BAŁTYCKI, 1968, NR 58, S. 1, 3
NA STRAŻY WYBRZEŻA : GAZETA MARYNARKI WOJENNEJ, 1951, NR 55, S. 1
GŁOS SŁUPSKI, 1967, NR 58, S. 1
GŁOS POMORZA, 1984, NR 58, S. 1–3
Bałtycka Biblioteka Cyfrowa utworzona została w 2008 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku. W 2011 r. partnerem strategicznym przedsięwzięcia została Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. W sumie, wraz z pozostałymi partnerami, bibliotekę tworzą 33 instytucje. Upublicznione obiekty – czasopisma, książki, zdjęcia, dokumenty urzędowe, grafiki, kroniki, księgi adresowe i in. – dotyczą przede wszystkim Pomorza Gdańskiego i Środkowego.