Spacer po Oliwie z Kasią Tarnowską – RELACJA

19 lipca czytelnicy mieli możliwość wzięcia udziału w spacerze po Oliwie z lokalną przewodniczką – Kasią Tarnowską. Spacerując po kameralnych uliczkach Oliwy posłuchaliśmy historii o jej przed i powojennych mieszkańcach. Czekały na nas opowieści między innymi o twórcy harcerstwa w Wolnym Mieście Gdańsku, a także o człowieku, który po II wojnie ratował gdańskie zabytki.

Jednym z punktów na naszej spacerowej trasie był dom wybudowany w 1923 roku, w którym mieszkali Michael i Margareta Schiller. Ich córka Melitta Schenk von Stauffenberg –  inżynier i kapitan lotnictwa. Bratem jej męża był Claus Schenk von Stauffenberg organizator zamachu na Hitlera.

Przewodniczka opowiedziała nam również o  niemieckim zbrodniarzu wojennym, Namiestnikiu Rzeszy w Kraju Warty. Arthur Greiser w okresie, kiedy pełnił funkcję Wyższego Dowódcy SS i Policji w Nadokręgu SS „Wisła” (1939– 1943), mieszkał w domu przy ul. Polanki 114.

U zbiegu ulic Stefana Żeromskiego, Artura Grottgera i Wita Stwosza znajduje się pomnik wybitnej polskiej piosenkarki  Ireny Jarockiej, która w  latach 1947-1968 mieszkała wraz z rodzicami w gdańskiej dzielnicy Oliwa przy ul. Słonecznej.

 

 

Poniżej kilka zdjęć ze spaceru:

Grupka osób stojących przed domem

Kobieta na tle starego domu

 

Kobieta trzymająca otwartą książkę, na której widać starą fotografię ślubną.

Pomnik Ireny Jarockiej w Oliwie

Filia Biblioteka Żabianka
Data wydarzenia Godzina wydarzenia
10:00
Kobieta czytająca książkę