Spotkanie z Iwoną Szelezińską autorką książki „Bombaj/Mumbaj”

Weź z nami udział w „literackiej podróży nie tylko w czasie i przestrzeni, ale też na styku faktu i fikcji”! Spotkanie z Iwoną Szelezińską wokół książki „Bombaj/Mumbaj. Podszepty miasta” (Wydawnictwo MARGINESY) poprowadzi Iwona Demska.

Zapraszamy na spotkanie z Iwoną Szelezińską, autorką książki „Bombaj/Mumbaj. Podszepty miasta” (Wydawnictwo MARGINESY), która nawiązuje do słynnej książki „Shantaram”.

 

KIEDY:14 czerwca godz. 18:00

GDZIE: Biblioteka Oliwska, ul. Opata Rybińskiego 9

 

Jeśli chcecie poznać indyjskie miasto pełne skrajności oraz dowiedzieć się, które miejsca i postaci znane z powieści Gregory’ego Davida Robertsa istnieją naprawdę, to koniecznie przyjdźcie na spotkanie!
Rozmowę poprowadzi Iwona Demska; na miejscu będzie możliwość zakupu książek (uwaga! Płatność tylko gotówką!).
O książce:
Opowieść o mieście wyłonionym z morza. Dwie równoległe narracje: ta o realnej metropolii, z jej gęstą siatką ulic, współczesną dynamiką i kolonialną historią, i ta, w której Bombaj/Mumbaj jest bohaterem literackim kultowej powieści Gregory’ego Davida Robertsa.
Iwona Szelezińska tropi drobne elementy opisane w Shantaram, wciąż obecne w tkance miasta, i niespiesznie odsłania kolejne warstwy. Konfrontuje miejsca, postaci czy zjawiska społeczne stanowiące osnowę powieści z faktami i specyfiką dzisiejszego Mumbaju. Umieszcza miasto w centrum, wsłuchuje się w jego podszepty, by finalnie oddać mu głos.
Zaprasza na spacer po indyjskiej ulicy, w głąb slumsu, na plażę. Sadza za stołem w Leopoldzie. Zabiera do kina, w podróż lokalnym pociągiem, na rybacki kutera, za więzienne kraty. Wszystko to, by pokazać miasto od środka, odsłonić to, co w Mumbaju delikatne, piękne, godne zapamiętania

 

 

 

 

Dla wszystkich, którzy tak jak ja pokochali Shantaram, lektura obowiązkowa. Wzruszycie się i zachwycicie, gdy ożyją ludzie i miejsca z tej arcypowieści. A dla zafascynowanych Mumbajem i myślących o tym mieście – czysta przyjemność czytelniczo-podróżnicza.

Marcin Meller

 

Opowieść o mieście wyłonionym z morza. Dwie równoległe narracje: ta o realnej metropolii, z jej gęstą siatką ulic, współczesną dynamiką i kolonialną historią, i ta, w której Bombaj/Mumbaj jest bohaterem literackim kultowej powieści Gregory’ego Davida Robertsa.

Iwona Szelezińska tropi drobne elementy opisane w Shantaram, wciąż obecne w tkance miasta, niespiesznie odsłania kolejne warstwy. Konfrontuje miejsca, postaci czy zjawiska społeczne stanowiące kanwę powieści z faktami i specyfiką dzisiejszego Mumbaju.

Umieszcza miasto w centrum, wsłuchuje się w jego podszepty, by finalnie oddać mu głos.

Zaprasza na spacer po indyjskiej ulicy, w głąb slumsu, na plażę. Sadza za stołem w Leopoldzie. Zabiera do kina, w podróż lokalnym pociągiem, do rybackiego kutra, za więzienne kraty. Po to, by pokazać miasto od środka, odsłonić to, co w Mumbaju delikatne, piękne, godne zapamiętania.

Ze wszystkich wspaniałych miast wielkich Indii najchętniej zamieszkałbym właśnie w Mumbaju. Dlatego z przyjemnością przeczytałem reportaż Iwony Szelezińskiej (a nawet z zazdrością, ponieważ wpadła na świetny pomysł wędrowania śladami Shantaram). Czytając, przypomniałem sobie wszystkie miejsca, obok których pracowałem, jak Kino Regal, czy w których siedziałem podczas pisania, jak Leopold Cafe. Bombaj/Mumbaj budzi we mnie nostalgię, inni – mam nadzieję – po lekturze pojadą tam pierwszy raz.

Max Cegielski, pisarz

 

Iwona Szelezińska pochodzi z Sopotu, na studia wyjechała do Krakowa, gdzie na Uniwersytecie Jagiellońskim ukończyła filologię indyjską i animację kultury. Od 2007 roku pracuje jako pilot wycieczek po Indiach i Nepalu. Jej wieloletnie podróże do tych krajów zaowocowały serią reportaży na portalu CSPA (Centrum Studiów Polska-Azja), publikacjami na łamach „Gazety Wyborczej” (w „Dużym Formacie” i „Magazynie Świątecznym”) oraz w magazynach podróżniczych. W 2011 roku ukończyła Polską Szkołę Reportażu. Zadebiutowała reportażem o Nepalu Kopnij piłkę ponad chmury (2018). Mieszka w Warszawie, choć znaczną część roku spędza w Azji. W ramach własnego biura podróży MIEJSCA organizuje wyjazdy, do Indii, Nepalu i nie tylko..

 

 

Filia Biblioteka Oliwska
Data wydarzenia Godzina wydarzenia
18:00