Zapraszamy na spotkanie z Iwoną Szelezińską, autorką książki „Bombaj/Mumbaj. Podszepty miasta” (Wydawnictwo MARGINESY), która nawiązuje do słynnej książki „Shantaram”.
KIEDY:14 czerwca godz. 18:00
GDZIE: Biblioteka Oliwska, ul. Opata Rybińskiego 9
Dla wszystkich, którzy tak jak ja pokochali Shantaram, lektura obowiązkowa. Wzruszycie się i zachwycicie, gdy ożyją ludzie i miejsca z tej arcypowieści. A dla zafascynowanych Mumbajem i myślących o tym mieście – czysta przyjemność czytelniczo-podróżnicza.
Marcin Meller
Opowieść o mieście wyłonionym z morza. Dwie równoległe narracje: ta o realnej metropolii, z jej gęstą siatką ulic, współczesną dynamiką i kolonialną historią, i ta, w której Bombaj/Mumbaj jest bohaterem literackim kultowej powieści Gregory’ego Davida Robertsa.
Iwona Szelezińska tropi drobne elementy opisane w Shantaram, wciąż obecne w tkance miasta, niespiesznie odsłania kolejne warstwy. Konfrontuje miejsca, postaci czy zjawiska społeczne stanowiące kanwę powieści z faktami i specyfiką dzisiejszego Mumbaju.
Umieszcza miasto w centrum, wsłuchuje się w jego podszepty, by finalnie oddać mu głos.
Zaprasza na spacer po indyjskiej ulicy, w głąb slumsu, na plażę. Sadza za stołem w Leopoldzie. Zabiera do kina, w podróż lokalnym pociągiem, do rybackiego kutra, za więzienne kraty. Po to, by pokazać miasto od środka, odsłonić to, co w Mumbaju delikatne, piękne, godne zapamiętania.
Ze wszystkich wspaniałych miast wielkich Indii najchętniej zamieszkałbym właśnie w Mumbaju. Dlatego z przyjemnością przeczytałem reportaż Iwony Szelezińskiej (a nawet z zazdrością, ponieważ wpadła na świetny pomysł wędrowania śladami Shantaram). Czytając, przypomniałem sobie wszystkie miejsca, obok których pracowałem, jak Kino Regal, czy w których siedziałem podczas pisania, jak Leopold Cafe. Bombaj/Mumbaj budzi we mnie nostalgię, inni – mam nadzieję – po lekturze pojadą tam pierwszy raz.
Max Cegielski, pisarz
Iwona Szelezińska pochodzi z Sopotu, na studia wyjechała do Krakowa, gdzie na Uniwersytecie Jagiellońskim ukończyła filologię indyjską i animację kultury. Od 2007 roku pracuje jako pilot wycieczek po Indiach i Nepalu. Jej wieloletnie podróże do tych krajów zaowocowały serią reportaży na portalu CSPA (Centrum Studiów Polska-Azja), publikacjami na łamach „Gazety Wyborczej” (w „Dużym Formacie” i „Magazynie Świątecznym”) oraz w magazynach podróżniczych. W 2011 roku ukończyła Polską Szkołę Reportażu. Zadebiutowała reportażem o Nepalu Kopnij piłkę ponad chmury (2018). Mieszka w Warszawie, choć znaczną część roku spędza w Azji. W ramach własnego biura podróży MIEJSCA organizuje wyjazdy, do Indii, Nepalu i nie tylko..