Jerzy Beniamin Zimny – biogram:
Poeta, prozaik, felietonista, recenzent, krytyk literacki, historyk poezji polskiej, animator kultury, animator twórczości młodych literatów, organizator konkursów literackich, redaktor wydawnictw literackich, juror wielu prestiżowych, ogólnopolskich komisji konkursowych. Wiceprezes poznańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich.
Publikacje:
Autor 9 książek poetyckich: „Biały goździk na śniegu” z ilustracjami Stasysa Eudrygeviciusa, „W sercu ciszy”, „Dystans”, „Zwrotnik skorpiona”, „Rubinosa”, „Hotel Angleterre”, „Księga wyjść”, „Nie jestem sam”, „Hipoteka”, dwóch tomów prozy pt. „Gromnica”, „Róże z Montreux”, i trzech tomów szkiców literackich pt. „Dzieci Norwida”, „Dzienniki Literackie”, „ W Nurcie OdNowy”. Niebawem ukaże się kolejny tom poezji pt. „Pełnia słowa”. W przygotowaniu powieść pt. „Gry wstępne”.
Jerzy Beniamin Zimny jest założycielem i redaktorem naczelnym kwartalnika literackiego „ReWiry”, który ukazuje się do maja 2020 r.
Debiutował w piśmie studenckim „Merkury” 1970 r. Aktywnie uczestniczył w imprezach kulturalnych organizowanych przez środowisko studenckie. Jego twórczość (poezja, felietony, recenzje literackie) publikowana była w pismach literackich, począwszy od 1975 r.:
• „Literatura”, „Nadodrze”, „Nurt”, „Kamena”. Obecnie publikowany jest w wielu krajowych czasopismach kulturalnych, takich jak: „Okolica Poetów”, „Protokół Kulturalny”, „Znaj”, „Fraza”, „Szafa”, „Przydroża”, „ Protokół Kulturalny” i zagranicznych, np. w kwartalnikach literackim „березіль” „Kijów” wydawanym przez Związek Pisarzy Ukrainy. W kwartalniku „eleWator” publikuje szkice literackie w stałej rubryce „Z Poznania”.
Jego wiersze publikowano w almanachach i antologiach wydawanych m. in. w Gdańsku, Ostrołęce, Mławie, Sopocie, Warszawie, Białymstoku, Zielonej Górze, Poznaniu.
Tłumaczony na języki obce: rosyjski, niemiecki, angielski, ukraiński, grecki, białoruski, szwedzki, litewski, francuski, ormiański.
Udział w komisjach konkursowych:
Począwszy od 2010 roku był jurorem ogólnokrajowych konkursów literackich:
• „Malowanie słowem” w Szczecinku,
• „O trzos króla Eryka” w Darłowie,
• Konkurs dla młodych twórców im. Dionizego Maliszewskiego w Ostrołęce,
• Był jurorem trzech edycji Konkursu „Duży Format” na debiut poetycki w Warszawie,
• Konkurs dla młodzieży szkół gimnazjalnych i licealnych „Amici” w Poznaniu,
• Konkurs im. Łucji Danielewskiej w Poznaniu,
• Konkurs o pierścień Dąbrówki w Poznaniu,
• Jest przewodniczącym Kapituły konkursu literackiego im. Eugeniusza Paukszty w Poznaniu.
• Jest współinicjatorem kontynuacji konkursu im. Kazimiery Iłłakowiczówny na najlepszy debiut poetycki roku, ten prestiżowy konkurs po rezygnacji Głosu Wielkopolskiego poszedłby w zapomnienie, od 2012 roku kontynuacji podjął się Oddział ZLP w Poznaniu. Jerzy Zimny jest Przewodniczącym tej Kapituły.
Praca redakcyjna w pismach literackich:
• W latach 1976-1989 współpracował z pismami literackimi: „Nurt” wychodzący w Poznaniu i „Nadodrze” – dwutygodnik wydawany w Zielonej Górze, w zakresie recenzji książek poetyckich i prozy oraz publicystyki.
• Członek redakcji „Art. pub literatura”.
• W latach 2012-2015 był redaktorem literackim portalu „Poeci Polscy”.
• Redaguje debiutanckie tomiki poezji młodych autorów z całego kraju.
• Jest redaktorem „”Antologii Literackiej Pomorza, prezentującej dorobek kilku pokoleń twórców środkowego wybrzeża.
• Uczestniczył w redagowaniu almanachów „Miejsce obecności” w Sopocie, w Mławie na Mazowszu, i w Ostrołęce – współredagował środowiskowe pisma społeczno-kulturalne,
Animator kultury – zorganizował dotąd kilkadziesiąt spotkań z udziałem literatów:
• Cykl wykładów pt. „Kilka słów o czułości w literaturze polskiej”, w Gdańsku, Darłowie, Szczecinku i w Poznaniu.
• Od kilku lat pomaga Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i Rodzinie w Poznaniu organizować konkurs literacki adresowany do młodzieży szkól gimnazjalnych i licealnych. Pokłosiem tego konkursu są wydawnictwa literatury młodzieżowej..
• W Ostrołęce, gdzie w latach 2013-2016, prowadził warsztaty dla młodych twórców i przewodniczył jury w konkursie ogólnopolskim im. Dionizego Maliszewskiego.
• Był współautorem konkursu „Dużego Formatu” w Warszawie na książkę debiutancką i książkę po debiucie. W trzech edycjach tego konkursu brało udział blisko tysiąc uczestników, ludzi młodych przed debiutem. Nie sposób określić korzyści z tego płynące dla współczesnej literatury, taka jest potrzeba i w taki właśnie sposób wychodzi się jej naprzeciw. Podczas I Festiwalu Dużego Formatu przedstawił sylwetki kilku pokoleń polskich poetów: Konrada Górę, Kamila Brewińskiego, Macieja Rasia oraz Jacka Hohense. Podczas drugiej edycji obecni byli: Mirka Szychowiak, Aldona Borowicz, Katarzyna Fietlińska. Pokłosiem tych prezentacji są almanachy i publikacje prasowe oraz tomiki poezji wyróżnionych autorów.
• Od 50 lat współpracuje z Jerzym Grupińskim. W latach 1971-2005 aktywnie uczestniczył w działalności Klubu Literackiego w Pałacu Kultury, klub ten organizował słynne konkursy literackie – „Zielonej Wazy” i „Turniej wierszy o Poznaniu i Wielkopolsce”. W tym okresie wydawano almanachy poetyckie, organizowano spotkania poetyckie, bogate materiały archiwalne znajduję się w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu.
• Bardzo ciekawy i owocny okres Zimnego związany jest z Mariuszem Rosiakiem, poetą, krytykiem sztuki, byłym dyrektorem BWA w Poznaniu. W latach siedemdziesiątych organizowali w Koninie i w Poznaniu spotkania z literatami zrzeszonymi w Kole Młodych przy ZLP w Poznaniu. W 1990 r. Mariusz Rosiak założył pierwsze w Poznaniu wydawnictwo „Kanwa”, pierwszymi autorami, z którymi współpracował byli: Henryk Czyż, znany dyrygent, oraz Wincenty Różański, poznański poeta. W okresie tym Zimny uczestniczył w wernisażach prowadzonych przez Mariusza Rosiaka w charakterze recenzenta sztuki, potem w prywatnej galerii Rosiaka, aż do jego śmierci w 2005 r.
• W roku 2008 Jerzy Zimny nawiązał współpracę z Karolem Samselem, obecnie adiunktem w katedrze literatury romantyzmu na Uniwersytecie Warszawskim. Współpraca ta obejmuje propagowanie sylwetek mniej znanych, bądź zapomnianych, sylwetek literackich w minionym stuleciu. W tym celu zorganizowano portal artystyczny „Artpub – literatura”, na którym publikowane są materiały dotąd nieznane, nowe fakty, dokumenty, uzupełniające wiedzę o niektórych autorach. Dotąd szeroko przedstawiono sylwetki, Wandy Karczewskiej, Mieczysława Stanclika, Wincentego Różańskiego, Andrzeja Babińskiego, Andrzeja Bursy, Melanii Fogelbaum – poetki pochodzenia żydowskiego która została zamordowana w Getcie Łódzkim. W opracowaniach prezentowane są nowe fakty dotyczące biogramów poetów, prowadzony jest dyskurs mający na celu podważyć niektóre oceny dotyczące twórczości takich poetów jak, Mieczysław Stanclik czy Andrzej Babiński.
• W roku 2010 założył i aktywnie prowadzi własny blog literacki www.jerzybeniaminzimny.blogspot.com Będąc krytykiem literackim recenzuje twórczość nowych adeptów sztuki, kandydatów do prestiżowych nagród.
• W 2011 roku uczestniczył w konferencji z okazji 50 rocznicy założenia Oddziału ZLP w Zielonej Górze. Jego biogram znajduje się w Leksykonie pisarzy lubuskich, wydanym z tej okazji, Zimny był w tamtejszym oddziale najpierw członkiem KKMP a potem członkiem na pełnych prawach.
• Jest animatorem, a także uczestnikiem wielu konferencji, sympozjów i paneli dyskusyjnych w zakresie poezji i stanu literatury, na obszarze całego kraju, jak np. podczas 38 edycji Międzynarodowego Listopada Poetyckiego panel dyskusyjny Jerzego Beniamina Zimnego pt. „Poezja w minionym ćwierćwieczu”, z udziałem Karola Maliszewskiego z Wrocławia, Karola Samsela z Warszawy, Radosława Wiśniewskiego z Brzegu.
• Jego wiersze związane z regionem są wykorzystywane przez studentów do opracowań naukowych na temat wzajemnego przenikania się kultur – polskiej i niemieckiej na terenach przygranicznych Środkowego Nadodrza.
Jest laureatem wszystkich prestiżowych konkursów poetyckich organizowanych w Poznaniu w latach 1971- 1988). W tym m. in.
– „Milowego Słupa” w Koninie w 1976 r.
– „Zielonej Wazy” w Poznaniu w 1978 r.
– oraz Turnieju Wierszy o Poznaniu i Wielkopolsce w 1988 r.
– Dwukrotnie nominowany do nagrody głównej im. Kazimierza Ratonia w Olkuszu, 2007 r. i 2009 r.
– Nominowany w 2012 r. do Lubuskiego Wawrzynu, za tom poezji: „Rubinosa”.
Od maja 2020 r. jest redaktorem naczelnym kwartalnika literackiego ReWiry, pismo to jest wydawane przez Oddział Związku Literatów Polskich w Poznaniu.
Odznaczony Brązowym Medalem Siły zbrojne w służbie ojczyzny, 1973 r. W 2016 r. otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt działalności w dziedzinie literatury.
W 2018 r. otrzymał medal Zasłużony dla Wielkopolski.