Biblioteka pod Kotem i Myszą zaprasza na cykl warsztatów
Trening umysłu dla seniora
Powszechnie wiadomo, że podejmowanie aktywności fizycznej, również wśród seniorów, jest niezwykle ważne i ma wiele korzystnych skutków. Seniorzy mogą korzystać z coraz szerszej oferty specjalnie przygotowanych dla nich ruchowych zajęć takich jak: fitness, joga, spacer z kijkami. Warto jednak pamiętać, że fizyczność to nie wszystko, a na emeryturze niezwykle korzystne jest również wspieranie umysłu. Angażując mózg do regularnego wysiłku sprawimy, że dłużej zachowuje on swoją sprawność i gotowość do podejmowania nowych intelektualnych wyzwań. Lepiej także radzimy sobie z codziennymi czynnościami a tym samym jesteśmy dłużej sprawni i aktywni, kto przekłada się m.in. na samodzielność i bezpieczeństwo seniora. Warto więc ćwiczyć i ciało u umysł.
Podczas 2-godzinnego warsztatu seniorzy dowiedzą się czym jest trening umysłu i dlaczego warto go podejmować. Warsztat będzie składał się z dwóch części – teoretycznej (krótko wyjaśniającej seniorom po co trenować mózg, jakie funkcje poznawcze w ten sposób możemy stymulować i jak wpłynie to na codzienne ich funkcjonowanie) oraz ćwiczeniowej (seniorzy otrzymają przykłady ćwiczeń umysłu).
o prowadzącej:
Magdalena Walczak – psycholog, logopeda, po II-stopniowym kursie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (TSR), po kursie Racjonalnej Terapii Zachowania (RTZ), po szkoleniu z metody Montessori Senior, która idea jest mi szczególnie bliska. Systematycznie uczestniczę w szkoleniach konferencjach, webinarach z obszaru gerontopsychologii, gerontologopedii, wsparcia w żałobie i po stracie. Na co dzień, od kilku lat wspieraa Mieszkańców Domu Pomocy Społecznej oraz Pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Doświadczenie zbierała również pracując m.in. w oddziale psychiatryczno-geriatrycznym oraz w licznych projektach, których celem było wspieranie seniorów, osób z niepełnosprawnością oraz opiekunów osób starszych. Wspiera i edukuje opiekunów rodzinnych i zawodowych osób z zespołem otępiennym. Prowadziła szkolenia i warsztaty: z zakresu funkcjonowania oraz komunikacji z osobami w wieku senioralnym – czym jest starzenie i w jaki sposób może przebiegać (warsztat z wykorzystaniem symulatora starości) – z zakresu wsparcia osób opiekujących się osobami cierpiącymi na demencję. Od kilku lat prowadzi indywidualne i grupowe treningi prokognitywne (wspierające funkcjonowanie poznawcze) dla seniorów starzejących się pomyślnie oraz dla tych, którzy mierzą się z trudnościami poznawczymi.
|
ZAPRASZAMY
obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona: