ZAPACH PORCELANY Bogdana Jaremina

Przedstawiamy drugą z trzech książek nominowanych do Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza w kategorii Literacka Książka Roku 2019 – Zapach Porcelany Bogdana Jaremina, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Bernardinum.

Pamięć jest w nowych wierszach Bogdana Jaremina naczyniem, ale także jego zawartością, kiedy indziej jeszcze – pociskiem, przed którym nie sposób się uchylić. Życie przepływa przez bohatera tej poezji, ale też bierze go w posiadanie jak rzeka. Czy to nie sprzeczne ze sobą koncepcje czasu i pamięci? A czy poeta powinien być niewolnikiem koncepcji, strażnikiem konsekwencji? Gdzie koło ma swój koniec, a gdzie ma początek? Imponująca jest delikatność, z jaką wiersze Bogdana Jaremina dotykają przemijania, imponująca jest uległość wierszy Jaremina wobec przemijania, ich niestanowczość, niepewność, kruchość i czułość. Czytam Zapach porcelany jako autobiografię bazującą na błyskach pamięci, powidokach, domysłach, która siłą swojej zmysłowości przenosi ludzi i rzeczy z Wtedy w wieczną Teraźniejszość. I znajduję w niej żywy dowód na to, jak wielką rolę w scalaniu naszej rozbitej (jak filiżanka) tożsamości odgrywa poetyckie słowo.

(autor:Tadeusz Dąbrowski, źródło: Wydawnictwo Bernardinum, ksiegarnia.bernardinum.com.pl)

Bogdan Jaremin, (ur. 4 sierpnia 1942 r. we Lwowie), członek SPP, lekarz, badacz i klinicysta, poeta i podróżnik. Dzielił dramatyczne losy inteligenckich rodzin osiadłych od pokoleń na Kresach (ucieczka ze Lwowa w 1944) i powojenne peregrynacje z przyczyn narodowościowych i politycznych (wysiedlenie w ramach akcji „Wisła” w 1947 r. z Rajskiego do Górowa Iławeckiego, potem Elblaga). Aktualnie mieszkaniec Gdyni, entuzjasta Kociewia.

Absolwent  I Liceum im. Juliusza Słowackiego w Elblągu w 1959 r., Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Gdańsku w 1965 r. oraz Institute d’Epidemiologie et Medicine Africaines w Paryżu w 1976 r.

Pracował jako lekarz w Senegalu, Iraku, na statkach pasażerskich. Specjalista trzech dziedzin medycyny, biegły sądowy, emerytowany profesor medycyny, były dyrektor Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni w latach 2008-2012, redaktor naczelny i honorowy międzynarodowego medycznego czasopisma naukowego International Maritime Health. Współzałożyciel International Maritime Health Association z siedzibą w Antwerpii (Belgia) w 1986 r., założyciel i wieloletni Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Morskiej, Tropikalnej i Podróży oraz Krajowej Sieci Ośrodków Medycyny Podróży z siedzibą w Gdyni, Autor 137 prac naukowych z dziedziny medycyny, publikowanych w czasopismach krajowych i międzynarodowych. Organizator i uczestnik wielu krajowych i międzynarodowych kongresów z dziedziny medycyny pracy, medycyny morskiej, tropikalnej i podróży, chorób wewnętrznych. Przewodniczący Zespołu ds. Specjalizacji w Dziedzinie Medycyny Morskiej i Tropikalnej, recenzent Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej ds. Stopni i Tytułów Naukowych.

Literacko debiutował w miesięczniku Litery w Gdańsku. Laureat nagrody Konkursu Literackiego SPPL „O pióro Eskulapa”  w 2004 r. w Łodzi, nominowany do Nagrody Literackiej im. Ks. Jana Twardowskiego za 2013 r. za tom Tam i tu, Biblioteka Toposu, Sopot 2013 i do nagrody literackiej im. KIG – Złoty Orfeusz za tom Treny Lipca, Bernardinum, Pelplin 2013, laureat nagrody w Konkursie Poetyckim im. W. Broniewskiego „O Liść Dębu”, Płock 2019. Autor kilkunastu zbiorów wierszy i tekstów prozatorskich. Publikował wiersze, eseje i prozę w: Literach, Odrze, Zeszytach Literackich, Toposie, Gazecie Wyborczej, Latarni Morskiej i innych czasopismach, występował w audycjach PR 2 i Radio Gdańsk.

Twórczość:

Poezja:

Obecny w antologiach poezji:

Proza:

Tłumaczenia:

Recenzje, blurby na okładkę tomików, posłowia:

Zwycięzców Pomorskiej Nagrody Literackiej poznamy 23 października 2020 o godzinie 18.00 na stronie Wojewódzkiej i Miejskiej Blibliteki Publicznej w Gdańsku www.wbpg.org.pl