100 rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej

Czy wiecie, że 2 lipca przypada setna rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej? To świetny powód, aby na nowo przyjrzeć się twórczości polskiej noblistki – nie tylko poezji, bo przecież Szymborska była mistrzynią pióra w każdym calu. A przy tym łapczywą czytelniczką, redaktorką i publicystką. Poniżej znajdziecie podpowiedzi co czytać w lipcu, aby być na czasie.
 
W „Ćwiartce Szymborskiej” znajdziecie jej najlepsze (często zabawne i nieoczywiste) publikacje, które były publikowane na łamach różnej prasy przez całe jej życie. Wyboru dokonał pisarz i poeta – Jacek Dehnel.
 
W książkach „Najlepiej w życiu ma twój kot” oraz „Tak wygląda prawdziwa poetka. Podciągnij się” poznacie Szymborską „od kuchni” – trochę prywatnie i nieoficjalnie – Szymborską przyjaciółkę i nadawczynię listów pisanych do osób najbliższych. Będzie zabawnie, intymnie i wzruszająco!
 
Jeśli chcecie przeczytać wszystkie wiersze Szymborskiej (a nie przeraża Was objętość 800-stronicowej lektury), koniecznie zapoznajcie się z nową publikacją wydawnictwa Znak („Wiersze wszystkie”). Proponujemy wybierać na „chybił- trafił” i traktować wiersz jak dobry wstęp do nowego dnia.
 
Poza tym w Bibliotece znajdziecie kilka dodatkowych zbiorów poezji, między innymi: „Tutaj”, „Zmysł udziału” oraz „Wybór wierszy”, a także biografię poetki „Szymborska. Znaki szczególne” pióra Joanny Gromek-Illg. Ale bądźcie ostrożni! Lektura Wisławy Szymborskiej naprawdę uzależnia!