Biblioteka Ratuszowa

Biblioteka Ratuszowa
Biblioteka Ratuszowa
Biblioteka Ratuszowa
Biblioteka Ratuszowa
Numer telefonu
58 309-41-16
Kierownik filii
Anna Walkowiak
Adres email
Pokaż adres
Adres
ul. Gościnna 1 80-032 Gdańsk Orunia
Godziny otwarcia
Poniedziałek
9.00-19.00
Wtorek
9.00-19.00
Środa
9.00-15.00
Czwartek
9.00-19.00
Piątek
9.00-19.00
Sobota
9.00-15.00
Niedziela
nieczynne
Kilka słów o filii

Biblioteka Ratuszowa (Filia nr 33) to nowa placówka położona w dogodnej lokalizacji – w pięknie odrestaurowanym budynku Ratusza Oruńskiego w pobliżu cieszącego się wielką popularnością Parku Oruńskiego.

 

Placówka służy rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych społeczeństwa oraz upowszechnianiu wiedzy, a także rozwojowi kultury. Nadrzędnym celem działalności jest, oczywiście, popularyzacja książki, informacji, wiedzy i czytelnictwa.

 

Nasze zbiory stanowi beletrystyka dla dorosłych czytelników, literatura dziecięca i młodzieżowa oraz literatura popularnonaukowa. Udostępniamy także lektury dla uczniów szkoły podstawowej i średniej. W zaciszu kameralnej czytelni  przy kubku gorącej kawy/ herbaty/czekolady można zagłębić się w lekturze  codziennej prasy. Wśród dzienników czeka na Państwa Dziennik Bałtycki. A także Polityka, Zwierciadło, Sens, Cztery Kąty.

 

Ponadto, Biblioteka Ratuszowa to miejsce przyjazne także dzieciom. Na poddaszu znajduje się wypożyczalnia dla dzieci z ciekawym księgozbiorem, gry planszowe do dyspozycji czytelników, audiobooki oraz stanowiska komputerowe do zabawy i nauki. Jest wygodna kanapa, na której można usiąść z książką i zagłębić się w lekturze. Warto dodać, że biblioteka jest wyposażona w drukarkę 3D.

 

Przedsięwzięcia podejmowane przez Bibliotekę Ratuszową służą  także integracji społeczności lokalnej, promocji regionu oraz ożywieniu aktywności społeczeństwa w różnym przedziale wiekowym. Staramy się, by w murach naszej instytucji każdy bibliofil poczuł się komfortowo.

 

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników, zapraszamy do biblioteki artystów z Trójmiasta, którzy w ramach cyklu spotkań „Artyści w Ratuszowej” opowiadają o swojej drodze artystycznej, ciekawych anegdotach z życia zawodowego , a nierzadko i prywatnego.

 

Ponadto, wzięliśmy pod swoje skrzydła Seniorów. „Mróweczki z Ratuszowej” to grupa zaprzyjaźnionych czytelników, którzy na cotygodniowych warsztatach , które odbywają się w każdy wtorek o godz.12.30  odkrywają i doskonalą swoje zdolności w zakresie prac rękodzielniczych.

 

Dla miłośników wojaży po nieznanych lądach organizujemy spotkania w ramach „Klubu podróżnika”. Gościmy u nas pasjonatów eksploracji nowych terenów, by razem z nimi na chwilę przenieść się na nieznane lądy.

 

Mamy także kilka propozycji dla naszych najmłodszych czytelników. W każdy  wtorek o godz. 16.30 na poddaszu Ratusza Oruńskiego odbywają się „Czytanki w Ratuszowej”, podczas których zabieramy małych słuchaczy (0-3 latka) w magiczny świat książek. Do inicjatywy pracowników biblioteki przyłączają się także Rodzice.

 

Dla nieco odważniejszych czytelników w wieku 5-6 lat prowadzimy zajęcia z elementami edukacji teatralnej „Fiku-miku w Ratuszowej”. W programie cyklicznych (odbywających się co dwa tygodnie w czwartek o godz. 16.30) spotkań znajdują się m.in. ćwiczenia dykcyjne, improwizacje, elementy gry aktorskiej.

 

Czytelnikom w wieku 7-10 lat, którym brakuje czasu, by zajrzeć do nas w tygodniu, proponujemy „Aktywne Soboty w Ratuszowej”, czyli cykl cotygodniowych warsztatów rozwijających dziecięcą kreatywność.

 

Dla czytelników 60+ i nie tylko dedykowane są zajęcia „Terapii Ruchem”. Celem warsztatów odbywających się we wtorki w godz. 11.30 – 12.15 i czwartki w godz. 12.30 i 13.15-14.00 jest wyeliminowanie bólu, ukształtowanie właściwych nawyków ruchowych,  zwiększenie wytrzymałości  mięśni oraz poprawa wydolności organizmu.

 

W naszej bibliotece działa również  Dyskusyjny Klub Książki.  Spotykamy się raz w miesiącu i w miłej atmosferze rozmawiamy o przeczytanych książkach.

Wifi
Ekspres do kawy
Drukarka
Dla inwalidów
Skanner

Nadchodzące wydarzenie

kury z tektury i włóczki
28.03.2023 17.00

Wielkanocne warsztaty rodzinne/Великодні сімейні майстер-класи

Zapraszamy naszych najmłodszych czytelników z rodzicami na warsztaty plastyczne o tematyce wielkanocnej.Запрошуємо наших найменших читачів з батьками на творчий майстер-клас на великодню тематику.
28 marca godz. 17...
starsza pani uśmiecha się, trzyma się pod boki, prezentuje marynarkę w kratkę
14.03.2023 12.30

Zostań swoją osobistą stylistką

Zapraszamy nasze Czytelniczki na spotkanie z kreatorką wizerunku Marią Gotkiewicz.14 marca (wtorek) godz. 12.30Biblioteka Ratuszowaul. Gości...
Starsi ludzie malują obrazy, grają na gitarach i tańczą.
07.03.2023 12.30

„Zrób to sam”

Zapraszamy na zajęcia artystyczne prowadzone przez Panią Annę Sobolewską-Kustosz.Pani Anna jest emerytowaną nauczycielką plastyki, absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu, które ukończyła z tytułem technika sztuk plastycznych o specjalizacji tkactw...
25.02.2023 10.00-11.00

Spektakl „Niebieska Dziewczynka” w Ratuszowej

Zapraszamy dzieci w wieku 4-12 lat i ich rodziców na wyjątkowy spektakl edukacyjny pt. ”Niebieska Dziewczynka”.Widzimy się: 25.02 godz. 10.00 w Bibliotece RatuszowejOpowieść́ o Niebieskiej Dziewczynce to historia dziecka, które czuje się inne. Opowiada o tym, jak czasem trudno nam zaakceptować dr...
04.03.2023 10:00

Aktywne Soboty Активні Суботи w Ratuszowej

Serdecznie zapraszamy na przeróżne aktywności organizowane w soboty przez Bibliotekę Ratuszową.Spotykamy się w soboty w godz. 10.00 - 11.00.W programie zajęcia kreatywne przeznaczone dla dzieci w wieku 7 - 10 lat.Obowiązują zapisy.

Dla czytelnika

Witamy w naszych progach, drogi Czytelniku i droga Czytelniczko!
Więcej informacji

Metropolitalna Karta do Kultury

Dowiedz się więcej

Bałtycka Biblioteka Cyfrowa

Dowiedz się więcej