Dostępność

Witamy w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku

Przygotowaliśmy film w PJM (zobacz poniżej), żeby opowiedzieć o najważniejszych zasadach korzystania z Biblioteki w Gdańsku.

Korzystanie z biblioteki – tekst łatwy do czytania:

Informacje o korzystaniu z biblioteki – tekst łatwy – kliknij

 

O Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece w Gdańsku

Główny gmach WiMBP mieści się w Gdańsku przy ul. Targ Rakowy 5/6. WiMBP Gdańsk to 30 filii na terenie całego miasta. W zakładce Nasze Filie (kliknij) znajdziesz adres i dane kontaktowe najbliższej placówki. Biblioteka posiada księgozbiór wielkości blisko 700 tys. pozycji. Grono doświadczonych bibliotekarek i bibliotekarzy służy pomocą w dobraniu odpowiedniej pozycji. U nas możesz bezpłatnie wypożyczyć książki, audiobooki, e-booki, filmy, płyty kompaktowe i winylowe, gry planszowe, komiksy i czasopisma. Osoba w każdym wieku, mająca różne preferencje czytelnicze, zaspokoi u nas swój gust. Uzupełniamy księgozbiory o nowości wydawnicze. Posiadamy liczne zbiory w językach obcych: angielskim, francuskim, niemieckim, rosyjskim, ukraińskim. Stale pracujemy nad ich powiększaniem. Oferujemy dostęp do kultury na wysokim poziomie. Organizujemy spotkania autorskie, koncerty muzyczne, warsztaty dla dzieci, osób dorosłych, a także osób niepełnosprawnych. Jesteśmy organizatorem lub współorganizatorem konkursów literackich i czytelniczych.

 

Jak mogę zapisać się do Biblioteki?

Zanim skorzystasz z zasobów Biblioteki, musisz się zapisać. Możesz to zrobić w każdej filii. Wystarczy przyjść z dowodem osobistym, wypełnić oświadczenie, że zapoznałeś się i akceptujesz Regulamin (do wglądu w placówce oraz na stronie internetowej). Bibliotekarz wyda Metropolitalną Kartę do Kultury, dzięki której możesz korzystać z rabatów i zniżek w innych instytucjach kultury oraz w kawiarniach, kinach, firmach szkoleniowych, itd. Sprawdź listę partnerów (kliknij). Możesz posłużyć się również Kartą Mieszkańca Gdańsk. Jeśli nie masz jeszcze 18 lat, przyjdź z rodzicem lub opiekunem prawnym. Opłata za kartę wynosi 1 zł.

 

Jak mogę wypożyczać książki?

Wybraną literature możesz wyszukać w katalogu online: https://katalog.wbpg.org.pl/. Możesz również poradzić się bibliotekarza w filii. Bibliotekarz doda wybrane książki do Twojego konta. Masz 30 dni na przeczytanie i zwrot książek. W jednej filii możesz wypożyczyć 5 książek. W różnych filiach możesz mieć wypożyczone jednocześnie do 10 książek. Filmy, płyty CD, gry edukacyjne możesz wypożyczyć na 7 dni.

 

Jak mogę wypożyczać książki w okresie pandemii?

W okresie trwania pandemii obowiązują obostrzenia sanitarne. Wchodząc do budynków biblioteki, prosimy o zasłonięcie nosa i ust oraz zdezynfekowanie rąk. Wypożyczenie książek odbywa się przy wydzielonym stanowisku “Wypożyczenie”, zwrot przy stanowisku “Zwrot”. Książki można zarezerwować w katalogu online: https://katalog.wbpg.org.pl/ . Książkę odbierzesz w wybranej filii następnego dnia roboczego.

 

Jak zalogować się do katalogu online?

Wejdz na stronę https://www.wbpg.org.pl/, kliknij na “Katalog online” – https://katalog.wbpg.org.pl/ Wpisz swój login i hasło. Hasło otrzymasz na maila, podanego podczas rejestracji. Możesz też poradzić się bibliotekarza.

 

Co jeśli zgubię wypożyczoną książkę?

Zadzwoń do filii i poinformuj o zgubieniu książki. Bibliotekarz powie Ci jak możesz odkupić książkę.

 

LEGIMI

Biblioteka udostępnia czytelnikom bezpłatne kody do Legimi – cyfrowej platformy z tysiącami e-booków. Skontaktuj się z wybraną filią i otrzymaj bezpłatny dostęp. Przygotuj wcześniej następujące dane: imię, nazwisko, numer karty bibliotecznej.

W sprawach dostępności prosimy o kontakt z koordynatorem ds. dostępności – Aleną Krynicką: , telefon: 58 301 48 11  (numer wewnętrzny: 244).

 

Czekamy na Ciebię w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece w Gdańsku! Serdecznie zapraszamy!

Aktualności

Nowa usługa – tłumaczenie na PJM (Polski Język Migowy)

Chcemy Państwa poinformować, że z myślą o udogodnieniu w korzystaniu z usług Biblioteki przez osoby głuche uruchomiliśmy usługę tłumaczenia online na Polski Język Migowy.   Od dziś każda osoba głucha, która przyjdzie do Filii Biblioteki będzie mogła połączyć się z tłumaczem języka mig...

Aktualności

Klub Książki Mówionej w Bibliotece bez Barier

Od września do grudnia 2023 w Bibliotece bez Barier  odbywały się spotkania ramach Klubu Książki Mówionej. Uczestnikami spotkań byli nasi czytelnicy z różnym rodzajem niepełnosprawności.   Był to bardzo owocny i radosny czas, grupa czytelników podążała za pomysłami i tytułami proponowanymi...

Szkolenia

Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami – szkolenia dla instytucji kultury w American Corner

W dniu 21.08 i 22.08 w American Corner odbyły się szkolenia z zakresu savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami. Szkolenia były skierowane do bibliotekarzy i pracowników domów kultury celem jak najlepszego dostępu do usług...