Afera Kryminalna: Niedziela z Książką i Winem (8.10.2023)

Kryminalny weekend zakończyliśmy kameralnie, z książką i winem.

Słoneczna niedziela w księgarni Książka i Wino w Oliwie zaczęła się od warsztatów dla najmłodszych. Poprowadziła je Kasia Michałkiewicz-Hansen, ilustratorka książki dla dzieci „Pyszna środa”, która posłużyła za inspirację do zajęć. W spotkaniu wzięła udział także autorka – Iva Prohazkova – oraz tłumaczka, Julia Różewicz. Bohaterce książki, Hesi, na głowie wyrasta jabłko. Ale czy jabłka i włosy to jedyne, co może nam wyrosnąć na głowie? Mali uczestnicy i uczestniczki ćwiczyli kreatywność i abstrakcyjne myślenie, pracowali różnymi technikami, a efekty były doprawdy imponujące i pełne pomysłów.

Kolejne wydarzenie skierowane było do dorosłych czytelników i czytelniczek, którzy tłumnie zapełnili oliwską księgarnię. Iva Prohazkova, pisarka z Pragi, autorka książek dla dzieci i cyklu kryminałów o Marianie Holinie i Marta Matyszczak, autorka komedii kryminalnych (również z czeskim motywem!) rozmawiały z Julią Różewicz – tłumaczką literatury czeskiej i właścicielką wydawnictwa Afera – o humorze w kryminałach i nie tylko.  Zastanawialiśmy się wspólnie, czy istnieje w ogóle „czeski humor”, a jeśli tak – czym różni się od polskiego. Najwyraźniej wiele osób przekonało się, zarówno do czeskich kryminałów, jak i komedii kryminalnych, po spotkaniu do obu autorek ustawiły się bowiem kolejki po autograf.

To było ostatnie spotkanie tegorocznej Afery. Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie, a autorom i autorkom za odwiedzenie nas. Szczególnie tym z daleka – děkujeme!

 

Aleksandra Woźniak