Szanowni Państwo,

 

witamy na stronie konferencji „Biblioteki, bibliotekarze i czytelnictwo w województwie pomorskim – podsumowanie badania czytelnictwa za rok 2023”. Patronat nad wydarzeniem objął Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

 

Termin: 22 marca 2024 r.
Godzina: 10:30
Miejsce: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach, Dworzec 4, Kartuzy

 

Zapraszamy do zapoznania się z Raportem

 

Program konferencji

 

Konferencja z dnia 22 marca 2024 r. w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece w Kartuzach poświęcona była prezentacji wyników badania czytelnictwa w województwie pomorskim za rok 2023. Wyniki badania zostały zaprezentowane przez dr Krzysztofa Stachurę i dr Piotra Zbieranka z Pomorskiego Centrum Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego. Wprowadzenie do badania oraz podsumowanie omówił prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński – prezes Instytutu Kaszubskiego, Kierownik Pomorskiego Centrum Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego.

Podczas konferencji przedstawiono wyniki badania, zwracając uwagę na rosnącą rolę mediów cyfrowych oraz problemy z ofertą biblioteczną. Podkreślono również znaczenie bibliotek jako miejsc spędzania wolnego czasu i integracji społecznej, jednocześnie zauważając tendencję młodych ludzi do rezygnacji z korzystania z bibliotek wraz z wejściem w dorosłość. Omawiano także rolę bibliotek dla demokracji, oraz konieczność adaptacji instytucji do zmieniającego się świata.

Głównym tematem dyskusji panelowej była współpraca między bibliotekami a samorządami, a wyniki badania mogą posłużyć jako punkt wyjścia do opracowania strategii rozwoju bibliotek publicznych na przyszłość.

Relacja z wydarzenia dostępna  TUTAJ