Biblioteka dla wszystkich. Równi. Różni. Ważni

Jak informowaliśmy w grudniu, nasza Biblioteka jako 1 z 30 w Polsce zakwalifikowała się do drugiej edycji projektu „Biblioteka dla wszystkich. Równi. Różni. Ważni”, która potrwa od stycznia do czerwca 2023 roku. Dzięki temu otrzymujemy od Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI) i Save the Children International (SCI) materiały edukacyjne, książki, sprzęt komputerowy, wsparcie merytoryczne oraz finansowe na realizację zadań projektowych, takich jak badanie potrzeb, zarówno naszych dotychczasowych odbiorców, jak i uchodźców z Ukrainy, organizację Cyfrowych Centrów Edukacji (CCE) dla ukraińskich dzieci oraz kursów języka polskiego dla dorosłych, prowadzenie zajęć i spotkań dla różnych grup odbiorców, a szczególnie dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów (niezależnie od pochodzenia narodowego), w tym działań integracyjnych z polskim społeczeństwem.

„Biblioteka dla wszystkich. Równi. Różni. Ważni” to projekt społeczno-edukacyjny umożliwiający dzieciom i młodzieży, zarówno z Ukrainy, jak i z Polski, wspólną naukę, zabawę i nawiązywanie relacji. W ramach projektu dzieci, młodzież oraz opiekunowie mogą skorzystać z nowoczesnej bezpłatnej oferty programowej, nawiązać przyjaźnie, a nawet uczyć się wzajemnie swoich języków i kultur.

Udział w programie z ramienia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku  „Biblioteka dla wszystkich. Równi. Różni. Ważni” biorą Biblioteka Ratuszowa (ul. Gościnna 1) i Biblioteka Chełm (ul. Dragana 26), dodatkowe zajęcia odbywają się także w Bibliotece Głównej i American Corner (Targ Rakowy 5/6).

W ramach projektu zorganizowaliśmy podczas ferii zimowych zajęcia z dziecięcym folklorem i animacją poklatkową dla dzieci i opiekunów, a także warsztaty kreatywno-rozwojowe dla  młodzieży. Regularnie w każdą sobotę odbywają się też zajęcia dla dzieci w Bibliotece Ratuszowej. Zachęcamy do śledzenia informacji na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych, wkrótce pojawią się kolejne atrakcyjne propozycje, m.in. z podstaw kodowania i robotyki czy edukacji muzycznej i sensoryczne dla najmłodszych w Bibliotece Chełm.

 

Od połowy lutego uruchomiliśmy też CYFROWE CENTRA EDUKACJI (CCE), w których zatrudniamy polsko- i ukraińskojęzycznych nauczycieli do udzielana pomocy w nauce, a także prowadzenia zajęć literacko-kreatywnych dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Zajęcia są nieodpłatne dla Uczestników.

CCE działają od 13 lutego 2023 według harmonogramu:

Poniedziałki w godzinach 16:00-18:00 w American Corner (Targ Rakowy 5/6);

Wtorki w godzinach 17:00-18:30 w Bibliotece Ratuszowej (ul. Gościnna 1);

Czwartki w godzinach 16:00-18:00 w Bibliotece Chełm (ul. Dragana 26).

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież!