Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku dzięki dotacji Samorządu Województwa Pomorskiego zakupiła sprzęt ułatwiający korzystanie ze zbiorów osobom z dysfunkcjami wzroku i słuchu oraz osobom, które ze względu na problem z samodzielnym poruszaniem się nie mają możliwości wypożyczenia zbiorów bibliotecznych. To początek zmian, jakie szykuje Biblioteka w ramach dostępności. Dostosowywanie się do potrzeb czytelników jest jednym z naszych priorytetów.
W sierpniu w Bibliotece zainaugurowano bezpłatną usługę Książka do domu, gdzie zamówienia czytelników dostarczane są pojazdem elektrycznym.
W Bibliotece Głównej na Targu Rakowym przy stanowisku portierni została zainstalowana pętla indukcyjna okienkowa przeznaczona do miejsca obsługi bezpośredniej. To ogromne wsparcie dla osób niedosłyszących. Czytelnik, podchodząc do okienka, włącza w aparacie słuchowym program do odbioru sygnału z pętli. System jest bezobsługowy i automatycznie wysyła sygnał do aparatu słuchowego. Pętla wzmacnia odbiór komunikatów, ułatwia poruszanie się po budynku oraz usprawnia poszukiwania przez czytelnika interesujących go pozycji książkowych.
Ponadto w Czytelni Biblioteki Głównej zostało zainstalowane urządzenie lektorskie Clear Reader. Jest to proste w obsłudze urządzenie lektorskie, które przy pomocy skanowania, przetwarza tekst na mowę i odczytuje przetworzone dokumenty. Seniorzy, będący częstymi gośćmi filii oraz czytelnicy z niepełnosprawnością wzrokową mogą dyskretnie odsłuchać zapisany tekst przy pomocy słuchawek lub zobaczyć go na ekranie w powiększeniu. W Bibliotece Babie Lato na Przymorzu stanął natomiast Powiększalnik, którego główną funkcją jest wyświetlanie powiększonego tekstu książek czy gazet na dużym ekranie. Posiada on prosty w obsłudze panel kontrolny umożliwiający regulację ostrości oraz kontrastu według potrzeb czytelnika.
Znajdująca się na gdańskim Przymorzu Biblioteka bez Barier od lat zajmuje się obsługą osób ze specjalnymi potrzebami czytelniczymi. Czytelnicy z niepełnosprawnością wzroku, dysleksją czy spektrum autyzmu mogą skorzystać ze zbioru ponad 5000 audiobooków . Dzięki Gdańskiej Fundacji Rozwoju Gospodarczego filia rozszerzyła księgozbiór o książki w druku Braille’a a od stycznia 2022 roku osoby z niepełnosprawnością wzroku będą mogły bezpłatnie wypożyczyć do domu 8 Czytaków, czyli cyfrowych odtwarzaczy z nagranymi w specjalnym formacie książkami. Jest to świetne rozwiązanie dla czytelników niewidomych, nieradzących sobie z obsługą tradycyjnego sprzętu do odtwarzania audiobooków. Czytak jest przenośny i prosty w obsłudze, ma wbudowany głośnik i posiada wygodną, dobrze wyczuwalną klawiaturę a wszystkie jego funkcje są w pełni udźwiękowione. Fundacja wyszła naprzeciw osobom słabowidzącym, które nie chcą rezygnować z tradycyjnej formy książki, zakupując do filii pozycje z dużą czcionką z serii Wielkie Litery.
Należy wspomnieć, że Biblioteka bez Barier posiada również bogaty zbiór książek i czasopism specjalistycznych (z zakresu medycyny, psychologii, neurologii czy psychoterapii) skierowany nie tylko do osób chorych i niepełnosprawnych ale również ich rodzin, nauczycieli i terapeutów. Od lat prowadzone są w filii zajęcia biblioterapeutyczne dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Prowadzą je pracownicy z przygotowaniem pedagogicznym oraz współpracujący z biblioteką terapeuci.