Biblioteka Dostępna

Wojewódzka i Miejska Biblioteka w Gdańsku posiada sprzęt ułatwiający korzystanie ze zbiorów przez osoby z dysfunkcjami wzroku i słuchu. Przyjdź i skorzystaj!

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku dzięki dotacji Samorządu Województwa Pomorskiego  zakupiła sprzęt ułatwiający korzystanie ze zbiorów  osobom z dysfunkcjami wzroku i słuchu oraz osobom, które ze względu na problem z samodzielnym poruszaniem się nie mają  możliwości wypożyczenia zbiorów bibliotecznych. To początek zmian, jakie szykuje Biblioteka w ramach dostępności. Dostosowywanie się do potrzeb czytelników jest jednym z naszych priorytetów.

 

W sierpniu w Bibliotece zainaugurowano bezpłatną usługę Książka do domu, gdzie zamówienia czytelników dostarczane są pojazdem elektrycznym.

 

W Bibliotece Głównej na Targu Rakowym przy stanowisku portierni została zainstalowana pętla indukcyjna okienkowa przeznaczona do miejsca obsługi bezpośredniej. To ogromne wsparcie dla osób niedosłyszących. Czytelnik, podchodząc do okienka, włącza w aparacie słuchowym program do odbioru sygnału z pętli. System jest bezobsługowy i automatycznie wysyła sygnał do aparatu słuchowego. Pętla wzmacnia odbiór komunikatów, ułatwia poruszanie się po budynku oraz usprawnia poszukiwania przez czytelnika interesujących go pozycji książkowych.

 

 

 

 

Ponadto w Czytelni Biblioteki Głównej zostało zainstalowane urządzenie lektorskie Clear Reader. Jest to proste w obsłudze urządzenie lektorskie, które przy pomocy skanowania, przetwarza tekst na mowę i odczytuje przetworzone dokumenty. Seniorzy, będący częstymi gośćmi filii oraz czytelnicy z niepełnosprawnością wzrokową mogą dyskretnie odsłuchać zapisany tekst przy pomocy słuchawek lub zobaczyć go na ekranie w powiększeniu. W Bibliotece Babie Lato na Przymorzu stanął natomiast Powiększalnik, którego główną funkcją jest wyświetlanie powiększonego tekstu książek czy gazet na dużym ekranie. Posiada on prosty w obsłudze panel kontrolny umożliwiający regulację ostrości oraz kontrastu według potrzeb czytelnika.

 

 

 

 

 

  • Pętla indukcyjna – Biblioteka Główna, ul. Targ Rakowy 5/6
  • Powiększalnik – Biblioteka Babie Lato, ul. Opolska 3
  • Urządzenie lektorskie – Biblioteka Główna, Czytelnia, ul. Targ Rakowy 5/6

 

Znajdująca się na gdańskim Przymorzu Biblioteka bez Barier od lat zajmuje się obsługą osób ze specjalnymi potrzebami czytelniczymi. Czytelnicy z  niepełnosprawnością wzroku, dysleksją czy spektrum autyzmu mogą skorzystać ze zbioru ponad 5000 audiobooków . Dzięki Gdańskiej Fundacji Rozwoju Gospodarczego filia rozszerzyła księgozbiór o książki w druku Braille’a a od stycznia 2022 roku osoby z niepełnosprawnością wzroku będą mogły bezpłatnie wypożyczyć do domu 8 Czytaków, czyli cyfrowych odtwarzaczy z nagranymi w specjalnym formacie książkami. Jest to świetne rozwiązanie dla czytelników niewidomych, nieradzących sobie z obsługą tradycyjnego sprzętu do odtwarzania audiobooków. Czytak jest przenośny i prosty w obsłudze, ma wbudowany głośnik i posiada wygodną, dobrze wyczuwalną klawiaturę a wszystkie jego funkcje są w pełni udźwiękowione. Fundacja wyszła  naprzeciw osobom słabowidzącym, które nie chcą rezygnować z tradycyjnej formy książki,  zakupując do filii pozycje z dużą czcionką z serii Wielkie Litery.

 

Należy wspomnieć, że Biblioteka bez Barier posiada również bogaty zbiór książek i czasopism specjalistycznych (z zakresu medycyny, psychologii, neurologii czy psychoterapii)  skierowany  nie tylko do osób chorych i niepełnosprawnych ale również ich rodzin, nauczycieli i terapeutów. Od lat prowadzone są w filii  zajęcia biblioterapeutyczne dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Prowadzą je pracownicy z przygotowaniem pedagogicznym oraz współpracujący z biblioteką terapeuci.

 

  • Czytaki, książki brajlowskie, książki z serii Wielkie Litery – Biblioteka bez Barier, ul. Czerwony Dwór 21