CZAROWNICE MIESZCZKI POKUTNICE: GDAŃSKIE SZKICE HERSTORYCZNE

Trzecia książka nominowana do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” w kategorii Pomorska Książka Roku to praca Michała Ślubowskiego zatytułowana „Czarownice mieszczki pokutnice: gdańskie szkice herstoryczne”, wydana przez wydawnictwo Marpress.

Ile wiemy o dawnych gdańszczankach? Czy znamy losy Elżbiety Koopman-Heweliusz? Czy wiemy, kogo nazywano Bałtycką Syreną i kim były pokutnice?

Książka wydobywa z mroków historii losy wielu gdańszczanek: zakonnic, służących, naukowczyń, prostytutek, artystek, badaczek i rzekomych wiedźm. Pokazuje także tło epoki związane z pracą, zdrowiem, statusem społecznym czy modą.

Ostatni rozdział poświęcony jest współczesnym gdańszczankom, które zawodowo lub prywatnie pielęgnują dziedzictwo Gdańska i tworzą tożsamość swojego miasta. (źródło: Wydawnictwo Marpress)

Michał Ślubowski – historyk, absolwent Wydziału Historycznego UG, przewodnik po Górze Gradowej i Oliwie. Twórca bloga Gedanarium czyli  poświęconego historii Gdańska i życiu jego mieszkańców. Inspiracji poszukuje podczas spacerów po mieście. Na co dzień współpracuje również z największym regionalnym portalem internetowym trójmiasto.pl gdzie publikuje artykułu popularno-naukowe.

Otrzymał stypendia kulturalne Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Miasta Gdańska, współpracuje z wieloma instytucjami kultury w mieście. Wydał w formie cyfrowej Gdańskie Makabreski.

Zdaniem Dominiki Ikonnikow książka „Czarownice, mieszczki, pokutnice. Gdańskie szkice herstoryczne” niesie w sobie losy wielu bohaterek, nie tylko dawnych, ale i współczesnych. W pewnym stopniu bycie bohaterką owej książki przekłada się na bohaterstwo dnia codziennego, przeszłego i dzisiejszego. Dlaczego? Ponieważ autor przybliża życiorysy kobiet, które były i są niezwykłe, działały, bądź działają niecodziennie, lub co najwyżej wzbudzały i wzbudzają zdziwienie, niekiedy zazdrość w swojej społeczności.
Jan Daniluk pisze zaś: Siła książki Michała Ślubowskiego tkwi w wyborze herstorycznej perspektywy, której dotąd próżno szukać w gdańskiej historiografii. Przedstawia postaci wybranych kobiet, mniej lub bardziej znanych, które żyły i umierały, pracowały i kochały w dawnym Gdańsku. To historia także obyczajów, tradycji i zmagania się z przeciwnościami losu. Ponadto Ślubowskiego cechuje niezwykła umiejętność narracji, snucia opowieści o niełatwych czasach i często dramatycznych wyborach, dzięki
czemu Czarownice… czyta się jednym tchem. Tak udany debiut wydawniczy tylko zaostrza apetyt na kolejne książki tego autora, których będę niecierpliwie wyczekiwał.