#gdanskczytaConrada

Gdańsk Czyta 2024 – „Tajny agent” Joseph Conrad Korzeniowski

„Tajny agent” – po raz pierwszy wydany w w 1907 r. (w Polsce rok później) to powieść wciąż aktualna – oparta na wydarzeniach z 1894 r., kiedy to w londyńskim parku przy obserwatorium Greenwich wybuchła bomba. Nic dziwnego, że „Tajny agent” był jedną z trzech najczęściej cytowanych książek w prasie anglojęzycznej po wydarzeniach z 11 września 2001 r.

Powieść na przestrzeni ponad stu lat wspominali uznani pisarze i osobistości ze świata polityki. „Pierwszym polskim pisarzem, o którym myślę, jest Joseph Conrad” – wyznał w rozmowie z 2023 r. z „Dziennikiem.pl” noblista Orhan Pamuk. Jakub Małecki w książce „Dżozef” poświęcił autorowi mnóstwo fikcyjnego miejsca, a Wydawnictwo Poznańskie opublikowało w polskim przekładzie książkę Mai Jasanoff „Joseph Conrad. Narodziny globalnego świata” – która została okrzyknięta tytułem 2017 r. przez „New York Times”.

Już wkrótce napiszemy Wam o pierwszych propozycjach wydarzeń związanych z akcją „Gdańsk Czyta 2024”. A tymczasem zachęcamy do wizyty w filiach i księgarniach. Przyjdźcie po egzemplarz „Tajnego agenta” i czytajcie ją wspólnie!

#gdanskczyta #pomorskieczyta #josephconrad