Gra o Afganistan. Spotkanie z Wojciechem Jagielskim

Zapraszamy na rozmowę z Wojciechem Jagielskim, dziennikarzem, reportażystą i autorem książek. Tematem wydarzenia będzie Afganistan, kraj w którym ścierają się interesy wielu potęg świata. Spotkanie poprowadzi Stasia Budzisz.

 

Spotkanie odbędzie się 6 paźdzernika 2021 r. o 18:00 w czytelni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6). Liczba miesjc ograniczona. Zapisy pod adresem: . ZAPISY ZAKOŃCZONE. LIMIT MIEJSC WYCZERPANY.

 

Wydarzenie będzie można obejrzeć online, na Facebooku biblioteki @BibliotekaPublicznaGdansk.

 

Rozmowę z Wojciechem Jagielskim poprowadzi dziennikarka i pisarka Stasia Budzisz.

 

Wojciech Jagielski dziennikarz, reportażysta i pisarz, urodzony w 1960 roku w Goworowie pod Ostrołęką, ukończył Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Były korespondent wojenny związany z Polską Agencją Prasową, przez prawie dwadzieścia lat był pisał dla „Gazety Wyborczej”. Członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Współpracował z BBC oraz „Le Monde”. Przez lata wraz z fotografem Krzysztofem Millerem jeździli w rejony konfliktów zbrojnych. W 2009 roku otrzymał Odznakę Honorową Bene Merito, wyróżnienie nadawane za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

 

W 1994 roku zadebiutował zbiorem reportaży „Dobre miejsce do umierania”. Wstęp do tej publikacji napisał sam Ryszard Kapuściński. W 2002 roku pojawiła się poświęcona Afganistanowi książka „Modlitwa o deszcz”, a dwa lata później czeczeńska historia „Wieże z kamienia”. Doczekała się ona tłumaczenia na język angielski i została doceniona za granicą przez „The Economist”. Każda kolejna książka oraz reportaż przynosiły mu uznanie. W 2014 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Twórczość Wojciecha Jagielskiego doczekała się wielu nagród i wyróżnień. Jest między innymi laureatem Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Dariusza Fikusa. Został też nominowany do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody Nike 2003 roku za książkę „Modlitwa o deszcz”. Z kolei książka „Nocni wędrowcy” znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike w 2010 roku. Kolejna tytuł, „Wszystkie wojny Lary” otrzymała nominację w II Edycji Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej w kategorii „najlepsza książka”.

 

Źródło opisu: Wydawnictwo Znak.