Jesteś tutaj

Jesteśmy w Gdańsku 75 lat!

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
31.07.2020

Jesteśmy w Gdańsku 75 lat!

Świętujemy w tym roku Jubileusz 75-lecia! Z tej okazji wszystkie książki zakupione w 2020r. zostały opatrzone specjalną naklejką. Przygotowaliśmy także wystawę, która przybliżać będzie mieszkańcom Gdańska nie tylko historię naszej instytucji, ale również pokaże zmiany jakie zaszły w funkcjonowaniu biblioteki na przestrzeni ostatnich lat. W ramach jubileuszu odbyła się kolejna edycja gry miejskiej Książka GO! oraz konkurs plastyczny dla dzieci.

SLIDER_75_www.png

Od 2500 książek w lipcu 1945 r. i 3 filii w tymże roku do 673 629 publikacji i 30 filii w roku 2019, od 1860 czytelników w 1947 r. do 119 350 zarejestrowanych użytkowników w roku ubiegłym – liczby te mówią wiele. 75 lat istnienia publicznego bibliotekarstwa w Gdańsku to czas sukcesów i licznych zmian. 

Autorami wspomnianych osiągnięć są nie tylko pracownicy – początkowo tylko miejskiej – książnicy, od jej twórcy dr. Mariana Pelczara poczynając. Nie byłoby naszej biblioteki, gdyby nie Czytelnicy! To może i truizm, ale… dobrze jest czuć się potrzebnym. Od dłuższego już czasu nie tylko przychodzicie do nas po książki, na ciągle bardzo ważne dla nas spotkania autorskie, wystawy czy bierzecie udział w konkursach. Garściami czerpiecie również z przygotowywanej przez nas innej oferty kulturalnej: uczestniczycie w warsztatach, grach miejskich, festynach, projektach czytelniczych, jako słuchacze w koncertach, a także korzystacie z Metropolitalnej Karty do Kultury. Dla Was pragniemy się zmieniać: tworzyć nowe filie i udoskonalać te istniejące od lat. Chociaż gromadzenie książek i czasopism papierowych pozostaje dla naszej placówki zadaniem priorytetowym, udostępniamy je również w postaci elektronicznej (e-booków, audiobooków, w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej). Pochwalić się też możemy zbiorami muzycznymi i filmowymi.

Dziś jesteśmy biblioteką nie tylko miejską, ale i wojewódzką. Ta druga rola to doświadczenia współpracy z innymi, mniejszymi od nas książnicami (gminnymi, miejskimi, miejsko-powiatowymi i powiatowymi). A jest ich w naszym regionie 123!

KALENDARIUM - najważniejsze wydarzenia z historii WiMBP w Gdańsku. 

FILIE WiMBP w Gdańsku 

Dyrektorzy Biblioteki Miejskiej oraz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku

Od 19 czerwca do 19 lipca można oglądać Wystawę jubileuszową, która znajduje się na ogrodzeniu Parku Oliwskiego od strony ul. Opata Jacka Rybińskiego. Zachęcamy do obejrzenia wystawy, której wersja elektroniczna jest dostępna TUTAJKlikając w poniższe zdjęcia można zapoznać się z większą ilością informacji nt. wystawy.

Od 7 do 31 lipca 2020 r. na placu przed galerią handlową Forum Gdańsk pojawiła się druga wystawa, która stanowi porównanie pomiędzy tym, jak wyglądała i funkcjonowała nasza biblioteka w przeszłości, a jak prezentuje się obecnie. Wystawę w wersji elektronicznej można obejrzeć TUTAJ. Więcej informacji o inicjatywie po kliknięciu w poniższe zdjęcie.

W jubileuszowym roku wszystkie zakupione książki zostały opatrzone specjalną naklejką.

08_1.jpg

Ponadto wydaliśmy z tej okazji specjalny folder. By zapoznać się z jego wersją elektroniczną, zapraszamy tutaj. Po kliknięciu w poniższe zdjęcie więcej informacji o tej inicjatywie.

Działania, które już się odbyły:

W ramach jubileuszu zorganizowaliśmy onkurs plastyczny dla dzieci - Wszystkiego najlepszego, Biblioteko.

Odbyła się także jubileuszowa edycjia gry miejsiej - Książka GO! W przestrzeni miasta można było odnaleźć aż 75 książek!

Data wydarzenia: 
31.07.2020
Udostępnij: