Jubileusz 65. urodzin Pawła Huellego

Jubileusz 65. urodzin Pawła Huellego był wydarzeniem, na które nasi Czytelnicy i Czytelniczki czekali z niecierpliwością. Ich życzenie zostało spełnione w grudniowy, śnieżny wieczór w siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury, położonej w samym sercu Gdańska – miasta jednoznacznie kojarzonego z Jubilatem.
Rozmowę z jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy poprowadzili Krzysztof Babicki oraz Krzysztof Czyżewski. Wspólnie dyskutowali m.in. o teatrze, który Jubilat nazwał „marzeniem swojego dzieciństwa”, o pograniczu, a nawet o tajemnicy istnienia. Paweł Huelle w rozmowie zdradził również, że pracuje nad nową powieścią, rozgrywającą się w getcie wileńskim w 1942 roku. Chociaż podejmowane tematy były poważne, pisarz z gracją rozluźniał atmosferę, głównie przy pomocy dwóch golden retrieverów – jego ulubionej rasy psów.
Jubilat podczas uroczystości został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, którą wręczyła mu Prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Z kolei w imieniu Marszałka Województwa Pomorskiego, dyrektor Departamentu Kultury Władysław Zawistowski wręczył pisarzowi urodzinowy prezent – wieczne pióro. Warto nadmienić, że Paweł Huelle podczas swojej kariery otrzymał wszystkie odznaczenia w dziedzinie kultury, które przyznaje Marszałek Województwa Pomorskiego.
Po części oficjalnej każdy z gości miał możliwość rozmowy z Jubilatem oraz skosztowania pysznego tortu, którego dekoracje inspirowane były twórczością Pawła Huellego.
Sto lat, Mistrzu!